» Blog » Garmin

5 najlepszych funkcji smartwatchy Garmin dla początkujących biegaczy

Tagi: Technologie i pojęcia | Garmin | Smart

20.8.2024 | 4 MIN

Chcesz zacząć biegać i przydałby Ci się wirtualny asystent? Dziś przyjrzymy się 5 funkcjom smartwatchy Garmin, które doceni każdy początkujący biegacz.

Istnieją pewne inteligentne funkcje sportowe, które z pewnością docenisz, być może tylko w bardziej premium, tj. droższych modelach. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się funkcjom, które można znaleźć nawet w modelach z ceną poniżej 1700 zł.

Cechy te często odróżniają modele miejskie (np. Venu lub Vívoactive) od sportowych. Większość funkcji, o których dziś wspomnę, po prostu nie znajdzie się w modelach miejskich.

Smartwatche Garmin – Najlepsze funkcje lifestylowe
3.6.2024
Smartwatche Garmin – Najlepsze funkcje lifestylowe

1) Dzienne zalecenia treningowe

Dzienne zalecenia treningowe mają na celu zwiększenie wydolności tlenowej, tj. VO2 Max.

Czym jest wskaźnik VO2 Max i jak go zwiększyć?
31.10.2022
Czym jest wskaźnik VO2 Max i jak go zwiększyć?

Aby poprawić kondycję, potrzebne są różne treningi w różnych strefach tętna. Ponadto należy również dobrze się regenerować i wysypiać. Codzienne zalecenia treningowe uwzględniają obciążenie treningowe, czas regeneracji, dane dotyczące snu i ostatnią aktywność sportową, aby stworzyć najbardziej odpowiedni trening na dany dzień.

Tak więc jednego dnia możesz mieć długi bieg, aby zbudować wytrzymałość, następnego dnia sprinty, a trzeciego zegarek zaleci regenerację i nic nie robienie. To naprawdę duża pomoc, ponieważ wielu początkujących nie ma pojęcia, jak trenować i po pewnym czasie "zatrzymują się" w jednym punkcie i nie poprawiają się. Codzienne zalecenia treningowe mogą to zmienić.

Smartwatch Garmin – Najlepsze funkcje treningu biegowego
2.8.2024
Smartwatch Garmin – Najlepsze funkcje treningu biegowego

2) Status treningu

Jeśli uważasz, że trening wygenerowany przez algorytm jest zbyt ograniczający, możesz przynajmniej pomóc sobie dzięki funkcji "Status treningu". Wielu początkujących popełnia błąd, biegając cały czas z tą samą intensywnością lub na tym samym dystansie. Tak więc trening, który uważasz za produktywny, nie jest w rzeczywistości produktywny. Dokładnie to samo mówi funkcja "Workout Status".

Funkcja ta bierze pod uwagę historię treningów, reakcję organizmu i trend VO2 Max. Jeśli nastąpił postęp w treningu, możesz biegać z tą samą intensywnością przy niższym tętnie, a zegarek zacznie pokazywać wyższe VO2 Max. Jest to pozytywne zjawisko. Jeśli jednak nie ma postępów, trening jest określany jako "nieproduktywny". Jeśli nie biegasz, zegarek może wskazywać "niedotrenowanie", "utrzymanie" lub "regenerację".

Istnieje dokładnie 10 takich słownych ocen treningu, a jeśli chcesz poznać tę funkcję i ocenę bardziej szczegółowo, polecam artykuł mojego kolegi Macieja.

Uwaga, znajdziesz tę funkcję we wszystkich modelach serii Forerunner z wyjątkiem FR 45 i FR 55.

3) Tętno spoczynkowe i sen

Te dane nie są do końca funkcją treningową, ale powiedzą ci wiele o twoim treningu. Podstawowym wskaźnikiem jest tętno spoczynkowe. Ważne jest, aby śledzić swój normalny stan, a następnie porównać stan po treningu z normalnym. Podwyższone tętno spoczynkowe (zwłaszcza w nocy) może wskazywać, że trening jest dla ciebie wyzwaniem, a twoje ciało próbuje sobie z nim poradzić.

WSZYSTKO NA TEMAT: Czujnik tętna i jak może Ci pomóc
31.10.2022
WSZYSTKO NA TEMAT: Czujnik tętna i jak może Ci pomóc

Oczywiście czasami tętno jest wyższe i jeśli jest rzędu jednostek, to w porządku. Ale jeśli jest to większa liczba (powiedzmy 10 jednostek), być może kilka dni z rzędu, może to być dobry wskaźnik przetrenowania. Może to też być związane z alkoholem lub złą dietą. Albo jedno i drugie.

Wysokie tętno może prowadzić do złego snu. Jest to duże obciążenie dla organizmu i nie pozwala na uzyskanie tak głębokiego snu lub snu REM. Ogólnie rzecz biorąc, należy zwracać uwagę na swój sen i monitorować jego jakość. Do tego właśnie służy doskonała ocena snu w skali od 0 do 100. Czasami może Ci się wydawać, że śpisz dobrze, ale tak nie jest. Możesz nawet nie rozpoznać braku snu, ponieważ przyzwyczajasz się do tego i staje się to normalne.

Zdroj: garmin.com

Źródło: garmin.com

Jeśli nie masz zegarka oceniającego sen, dobrym pomysłem jest przynajmniej śledzenie długości każdego etapu. Moja zasada jest taka, że jeśli sen trwa 2 godziny głęboki, 2 godziny REM i 4 godziny lekki, to jest w porządku. Jeśli sen głęboki lub REM odbywa się kosztem snu lekkiego, tym lepiej. Ale jednocześnie REM nie może być dłuższy niż lekki.

Tętno spoczynkowe i monitorowanie snu stały się dla mnie funkcjami, które śledzę naprawdę każdego dnia.

4 Kadencja

Kadencja to liczba kroków na minutę, a jej zwiększenie może znacznie poprawić technikę biegu. Wystarczy, że będziesz nieco bardziej kołysać nogami, a będziesz biegać z większą łatwością. Zegarek pokazuje kadencję w czasie rzeczywistym, a także jej średnią, a na koniec w aplikacji Garmin Connect znajdziesz wykres kadencji, który koduje kolorami, jak dobra była kadencja podczas biegu.

Więcej o kadencji piszę w tym artykule.

WSZYSTKO NA TEMAT: Dynamika biegu (oscylacje pionowe, kadencja, HRD itp.)
3.9.2024
WSZYSTKO NA TEMAT: Dynamika biegu (oscylacje pionowe, kadencja, HRD itp.)

Na przykład tutaj znajduje się wykres jednego z moich biegów, na którym kadencja moich kroków jest oznaczona kolorami. Zielony oznacza dobrą, niebieski świetną, a fioletowy doskonałą. Pomarańczowy i czerwony oznaczają kadencję poniżej średniej.

Kadencja wpływa na ogólną technikę biegu, a także, przy odpowiedniej kadencji, możesz biegać o wiele dłużej, ponieważ nie niszczysz swojego układu mięśniowo-szkieletowego.

5. Plany treningowe Garmin

Tak, to naprawdę doskonała funkcja. Możesz wybrać dystans i liczbę tygodni treningowych, w których chcesz być w stanie przebiec ten dystans. Może więc przebiec półmaraton w 12 tygodni?

Możesz wybrać dowolny harmonogram i będziesz dokładnie wiedzieć, co trenować lub nie trenować każdego dnia. Jaka jest przewaga nad codziennymi zaleceniami treningowymi? Codzienne zalecenia treningowe prowadzą do niejasnego celu – zwiększenia sprawności fizycznej. Plan treningowy prowadzi do konkretnego celu – przebiegnięcia określonego dystansu.

Jakie funkcje Garmina lubisz? Czy podoba Ci się któraś z funkcji treningowych?