Męskie klasyczneMęskie
Damskie klasyczneDamskie
SmartwatcheSmart
Marki
Inne
Tagi: Technologie i pojęcia | Smart
26.8.2024 | 5 MIN
Nasi dziadkowie mieli jeden wiszący na ścianie, a być może nadal masz jeden wiszący w swoim domku. Ale do czego służy to urządzenie w smartwatchu?
Zacznijmy od podstaw. Barometr mierzy ciśnienie atmosferyczne i był używany głównie do prognozowania pogody. Gdy ciśnienie jest wyższe, zwykle jest jasno, gdy spada, może zmienić się w deszcz, a gdy ciśnienie gwałtownie spada, można spodziewać się burz.
Najczęściej używanym barometrem jest aneroid, czyli tak zwany barometr piórkowy. Został on wynaleziony w 1843 r. przez Luciena Vidię i działa poprzez rejestrowanie odkształcenia hermetycznego pudełka.
Wraz ze zmianą ciśnienia, hermetyczne pudełko kurczy się i rozszerza. Dziś oczywiście wyświetlanie wartości nie jest już analogowe, ale cyfrowe.
To urządzenie jest również nazywane wysokościomierzem i służy do obliczania wysokości obiektu nad powierzchnią. Wadą wysokościomierza barometrycznego jest jego zależność od pogody (ciśnienia powietrza), więc zawsze musisz wprowadzić wartość odniesienia (najlepiej wysokość, na której się znajdujesz).
Teraz określiliśmy, czym jest barometr, ale skupmy się na barometrze w smartwatchu.
Jest to prawdopodobnie największy powód, dla którego warto mieć barometr w swoim smartwatchu. Jeśli więc wędrujesz lub biegasz po szlakach i chcesz śledzić pokonane/spadające metry w czasie rzeczywistym, potrzebujesz barometru. Innymi słowy – tylko zegarek z barometrem pokaże wznoszenie i opadanie od momentu rozpoczęcia aktywności sportowej. Ponadto, jeśli znajdujesz się w miejscu o słabym dostępie do sygnału GPS, barometr jest znacznie bardziej niezawodny.
Należy pamiętać, że barometr należy skalibrować przed każdym wzniesieniem. Robi się to albo ręcznie (zapisując aktualną wysokość zgodnie z drogowskazami, tablicami informacyjnymi itp.) Tak więc zegarek oblicza aktualną wysokość za pomocą danych GPS i przyjmuje tę wartość jako odniesienie.
27.6.2024
Akcelerometr – Dlaczego znajduje się w smartwatchu?
To proste. Im wyżej jesteś, tym niższe ciśnienie. Mówiąc prościej, nad tobą jest mniej powietrza, a zatem ciśnienie jest niższe. Jeśli więc wznosisz się, ciśnienie spada, a wysokościomierz przelicza zmiany ciśnienia na metry wysokości. To samo dzieje się podczas schodzenia, gdzie wysokościomierz przelicza wzrost ciśnienia na metry zejścia. Aby dać ci wyobrażenie, na morzu ciśnienie powietrza wynosi średnio 1013 hPa. Natomiast na Łysej Górze, na wysokości 1323 metrów, ciśnienie powietrza wynosi obecnie 872 hPa.
Tak i nie. Ale zmodyfikujmy nieco pytanie. Czy GPS wystarcza do rejestrowania wysokości w czasie rzeczywistym? Nie. Chodzi o to, że profil wysokości jest analizowany po zapisaniu aktywności w telefonie. Nie dowiesz się, ile wspiąłeś się w czasie rzeczywistym, gdy wspinasz się bez barometru. Po zakończeniu aktywności sportowej jest ona zapisywana w telefonie, zebrane dane są oceniane, a analiza informuje o liczbie metrów pokonanych w górę i w dół.
Ale to po zapisaniu i musisz być podłączony do Internetu. Tylko z barometrem będziesz mieć dane o wysokości w czasie rzeczywistym.
Zdobywanie pięter to jedna z popularnych funkcji stylu życia. Jest ono rejestrowane przez barometr, który może wykryć wspinaczkę w oparciu o zmiany ciśnienia i wykorzystuje prostą konwersję, w której każde pokonane 3 metry równają się jednemu piętru.
9.5.2024
Jak smartwatch liczy pokonane piętra?
Tak, to zastosowanie jest w rzeczywistości oryginalną i wciąż aktualną funkcją barometru. Można przewidywać zmiany pogody na podstawie zmian ciśnienia.
Co oznaczają różne wskazania barometru?
Gwałtowny spadek ciśnienia jest wykrywany przez niektóre smartwatche i aktywuje alarm burzowy. Gdy ciśnienie gwałtownie spada, zegarek ostrzega o zbliżającej się burzy.
Nasuwa się pytanie: Jeśli wspinam się na większą wysokość, gdzie ciśnienie jest niższe, skąd mam wiedzieć, czy pogoda się pogarsza, czy ciśnienie spada tylko z powodu wspinaczki?
Większość inteligentnych urządzeń może przeliczyć ciśnienie powietrza do poziomu morza. To znaczy, nie ma znaczenia, czy jesteś na Mount Blanc, czy nad morzem. Zegarek wie, na jakiej wysokości się znajdujesz i bierze to pod uwagę. Jeśli zegarek nie przelicza tej wartości, uniwersalną zasadą jest, że każde 100 m nad poziomem morza równa się 8 hPa.
Tak więc, jeśli znajdujesz się na szczycie góry Lysa, a ciśnienie powietrza wynosi 872 hPa, weź kalkulator i wprowadź 13,23 x 8, a następnie dodaj tę wartość do pierwotnych 872 hPa. Otrzymamy wartość 977,84 hPa. Można więc spodziewać się deszczowej i zmiennej pogody (jak to zwykle bywa w górach).
Ale, jak pisałem wcześniej, większość inteligentnych urządzeń bierze pod uwagę aktualną wysokość i ponownie oblicza ciśnienie powietrza.
Możesz uzyskać zapis wysokości z zegarka z barometrem lub bez niego. Jedyna różnica polega na tym, że barometr może obliczyć wysokość metrów bezpośrednio po uruchomieniu aktywności, ale zegarek bez barometru może to zrobić dopiero po zapisaniu aktywności w aplikacji mobilnej. Jeśli więc chcesz śledzić swoją wspinaczkę, aklimatyzację lub pogodę podczas aktywności, zegarek z barometrem jest dobrym pomysłem.
Innym czynnikiem jest to, że barometr zawsze dokonuje dokładnych pomiarów niezależnie od warunków zewnętrznych. W przeciwieństwie do tego, odbiornik GPS polega na zasięgu sygnału, który czasami może być niewystarczający i powodować wahania (szczególnie w gęstym lesie i podobnych miejscach).
Postanowiłem dodać to pytanie, bo może kogoś zainteresuje. Barometr w przeważającej większości występuje (w klasycznych zegarkach) w japońskiej marce Casio. Zegarek może mierzyć aktualne ciśnienie powietrza, ale nie może go przeliczyć względem aktualnej wysokości. Tak więc realistycznie można mieć naprawdę niskie ciśnienie, ale muszę je przeliczyć na aktualną wysokość (zgodnie z powyższym przeliczeniem).
Tak więc w konwencjonalnym zegarku jest to nieco bardziej skomplikowane w użyciu i musisz kontrolować przeliczanie ciśnienia i być świadomym, na jakiej wysokości aktualnie się znajdujesz.