Męskie klasyczneMęskie
Damskie klasyczneDamskie
SmartwatcheSmart
Marki
Inne
Tagi: Recenzje | Garmin | Smart
21.11.2022 | 19 MIN
Garmin Fenix 7 to najlepszy inteligentny zegarek sportowy na świecie. To wszystko, co musisz wiedzieć. Masz wątpliwości? Gwarantuję, że ta recenzja Cię o tym przekona. Ponieważ Garminowi udało się ponownie wyjść przed szereg.
Jeśli rywalizujesz Garminie z konkurencją o najbardziej skomplikowany podział zegarków, to gratulacje, wygrywasz. Ale ponieważ jest to tak luksusowy zegarek, wybaczamy ci.
2.2.2023
Recenzja Garmin Marq 2 – Nawet luksus może być inteligentny
Uważamy za największy postęp nowy chipset GPS, który jest w stanie odbierać sygnały na wielu częstotliwościach ze wszystkich satelitów jednocześnie. To przenosi dokładność wykrywania na zupełnie inny poziom.
Pochwalamy także nowy czujnik tętna, który jest o krok bliżej dokładności pasa piersiowego.
Byliśmy bardzo zadowoleni z latarki LED, której używamy na co dzień.
Chociaż nie chcemy tego przyznać, przyzwyczailiśmy się już do ekranu dotykowego, któremu od dawna się sprzeciwialiśmy.
I oczywiście... Żywotność baterii. Z drugiej strony Garmin zostawił konkurencję daleko w tyle, ponieważ zaprezentował najlepiej wyposażony inteligentny zegarek sportowy, a żywotność baterii wynosi kilka tygodni, jeśli nie miesięcy.
Mieliśmy nadzieję, że Fenix 7 będzie o włos mądrzejszy, a z ekranem dotykowym będzie opcja otwartej odpowiedzi dla powiadomień (wpisać ją na klawiaturze).
Brakujące połączenia telefoniczne. Coś, czego wielu ludzi pragnęło, ale nigdy nie dostało. A jednak po premierze Venu 2 Plus wyglądało to tak obiecująco. Osobiście nie potrzebuję opcji dzwonienia, ale myślimy o setkach tysięcy ludzi, którzy by to docenili.
Wyświetlacz zegarka nadal ma trochę mało pikseli. Rozdzielczość jest właściwie taka sama jak w poprzedniej generacji, a kiedy porównujemy ją z Epix 2, to jak porównywanie Fiata i Ferrari. Ale gdybyśmy musieli wybierać między ładnym wyświetlaczem a żywotnością baterii, zawsze wybieramy wytrzymałość.
Pod względem wyglądu niewiele się wydarzyło u Fenixa 7. Także... Po co zmieniać coś, co działa? Najbardziej fundamentalną zmianą jest prawdopodobnie przedłużenie części metalowej do uszy zegarka. Nie wiemy, czy ma taką przewagę z funkcjonalnego punktu widzenia, ale naszym zdaniem metalu nigdy za wiele. W końcu jest to mocniejszy materiał i pasuje do zegarka outdoorowego.
Najmniejsza wersja 7S ma najczystszy wygląd. Jako jedyny nie ma metalu na uszach przykręcanych od góry, ale od dołu. Wersje 7 i 7X mają śruby z przodu i musimy powiedzieć, że dodały trochę więcej outdoorowego wyglądu, czego również nigdy nie jest za wiele.
Do lunety dodano również rowki, które wcześniej znajdowały się tylko wokół przycisków, ale teraz jest ich sześć, równomiernie rozmieszczonych na całej lunecie.
Kolejnym szczegółem jest wypustka wyrównana z prawym górnym przyciskiem. Powinno to zapobiec przypadkowemu przerwaniu treningu. Do tej pory problem ten był rozwiązywany np. podwójnym uszczelnieniem, np. w serii Forerunner. Ale w przypadku Fenixa musieli rozwiązać go nieco bardziej elegancko, co się im udało. Ponadto przycisk ten otrzymał lekkie rowki na obwodzie i wygrawerowane logo Garmin od góry. Praktycznie nie ma to żadnej funkcji, ale wygląda ładnie.
W niektórych kombinacjach kolorystycznych przycisk jest nawet kolorowy.
W największym modelu 7X znajdujemy coś naprawdę niezwykłego. Lampa błyskowa typu LED. Typowo powątpiewający Polak powiedziałby, że zdecydowanie ***** świeci, ale w tym przypadku tak nie jest.
Możesz ustawić cztery intensywności światła białego lub jedną intensywność światła czerwonego. Czerwone świeci mniej więcej z taką samą intensywnością jak drugi poziom światła białego. Ustawiliśmy skrót, aby aktywować latarkę, klikając dwukrotnie przycisk LIGHT. Superszybki, superpraktyczny. Od tamtej pory nie używamy latarki w telefonie.
Możesz pomyśleć... Po co to komu? Szczerze mówiąc, to jedna z rzeczy, których używamy najczęściej. Ilekroć w nocy chodzimy do toalety, nasza czołówka przestaje działać, 5zł wślizguje mi się pod fotel w aucie. Dziesiątki takich sytuacji zdarzają się w ciągu dnia.
Funkcja „lampa błyskowa latarki” jest świetna. Kiedy biegniesz, białe i czerwone światła zmieniają się naprzemiennie. Wtedy możesz poczuć się trochę bezpieczniej na drodze. Ta funkcja ma kilka trybów, ale najbardziej podobał nam się tryb kadencji.
Niewiele się zmieniło w tylnej stronie zegarka. Zmienił się akurat czujnik tętna, ale o tym później. Ale teraz jest wokół niego metalowa osłona. Gdy przyjrzeliśmy się pod lupą połączeniu między tą osłoną a czujnikiem zauważyliśmy, że czujnik jest nieco wpuszczony. Kiedy więc położysz zegarek na stole, szanse na zarysowanie czujnika są niewielkie. Co jest bardzo przydatne, ponieważ czujnik działa na podstawie optyki.
Podobnie ucieszyliśmy się, że osłona czujnika jest teraz wykonana ze szkła, a nie z tworzywa sztucznego. Szkło jest materiałem trochę twardszym, a przez to mniej podatnym na zarysowania. Zwłaszcza, gdy jest jeszcze trochę osadzony w denku.
Garmin Fenix 7S | Garmin Fenix 7 | Garmin Fenix 7X | |
Średnica koperty | 42 mm | 47 mm | 51 mm |
Wysokość koperty | 14,1 mm | 14,5 mm | 14,9 mm |
Szerokość paska | 20 mm | 22 mm | 26 mm |
Rozmiar wyświetlacza | 1,2" | 1,3" | 1,4" |
Rozdzielczość wyświetlacza | 240 x 240 px | 260 x 260 px | 280 x 280 px |
Masa bez paska (stal/tytan) | 47 / 42 g | 56 / 50 g | 68 / 61 g |
W przeciwnym razie w Fenix 7 niewiele by się zmieniło w porównaniu z poprzednimi generacjami. Być może ogólnie szlifowanie metalowych części wydaje nam się trochę lepsze i to samo dotyczy obróbki PVD. Matowe wykończenie dodało elegancji, a zegarek wygląda nieco bardziej ekskluzywnie.
Mów, co chcesz, ale my doceniamy wyświetlacz dotykowy touchpad w Fenixie 7. Trochę się martwiliśmy, że szybkość renderowania nie będzie tak duża z LCD, a zegarek nie będzie nadążać za palcem, ale tak nie jest. Ten problem pojawia się na przykład w przypadku Suunto i Polar, gdy ich zegarki posiadają dotykowe wyświetlacze, ale nie można powiedzieć, że sterowanie jest szybsze.
Więc tak, ekran dotykowy zdecydowanie zwiększył prędkość. Używamy ekranu dotykowego do zwykłego użytku w ciągu dnia (sprawdzanie tętna, sprawdzanie snu, wyświetlanie powiadomień itp.). W sporcie natomiast nigdy w życiu nie sięgnęlibyśmy po ekran dotykowy. Cóż... Z wyjątkiem jednej rzeczy.
Nie chcemy używać mapy za pomocą przycisków. Ekran dotykowy jest idealny do przeglądania mapy i wyciągnął cierń z pięty wszystkim użytkownikom Garmina. Jedyne, co nas trochę denerwuje, to ustawienie dotyku podczas aktywności. Aby móc sterować mapą dotykiem podczas aktywności sportowej, musimy aktywować dotyk w ramach całego monitoringu (przesuwanie między poszczególnymi polami danych itp.). Ale chcielibyśmy przełączyć pola danych na przyciski i mapę na dotyk. Ale to nie działa. Więc wszystko albo nic. Szkoda.
Ale świetnie, że jeśli musisz wpisać hasło do sieci Wi-Fi, nazwę zapisanej lokalizacji itp., możesz użyć klawiatury retro, którą znasz z telefonów z przyciskami. Takiego, w którym klikasz trzy razy w górny środkowy przycisk i wpisujesz C. Szkoda tylko, że Garmin nie sięgnął po możliwość otwartej odpowiedzi na powiadomienie za pomocą tego przycisku. Tak, to nie do końca specjalizacja Garmina, ale dlaczego by czegoś sobie nie życzyć?
Prawda jest taka, że nawet jeśli ekran dotykowy jest super, nie można na nim polegać w 100%. Na przykład musisz użyć przycisków, aby otworzyć wybór aktywności sportowych, skrótów i ustawień. A wszystkich tych działań nie da się rozwiązać samym dotykiem. Przesuwanie palcem w lewo i w prawo nic nie robi. Długie trzymanie też nic nie daje. Podwójne kliknięcie, potrójne kliknięcie... Istnieje wiele sposobów na znalezienie rozwiązania, ale niestety firma Garmin tego nie zrobiła.
1 - Podświetlenie / Długie naciśnięcie otwiera skróty, 2 - Do góry / Długie naciśnięcie otwiera Menu, 3 - W dół / Długie naciśnięcie otwiera muzykę, 4 - Przycisk potwierdź / Rozpocznij monitorowanie aktywności sportowej, 5 - Wstecz / Ręczne nagrywanie etapu
Szkoda, że siódma generacja nie uzyskała nawet kilku dodatkowych pikseli. Jeśli porównamy to np. z Epixem, który nie tylko ma wyświetlacz AMOLED i pięknie ostry obraz, to Fenix 7 wygląda jak Peugeot na zlocie Porsche. Ale kiedy patrzymy na żywotność baterii nowego Fenixa 7, nie przeszkadza nam tak bardzo niska rozdzielczość.
Wyświetlacz Epix 2 to trochę inna bajka.
Kiedy zbliżała się premiera Fenixa 7, spekulowano, że może mieć EKG, monitorowanie poziomu cukru we krwi i inne gadżety. Ostatecznie czujnik tętna i odbiornik GPS zostały „tylko” ulepszone.
Na wszystkich forach reakcja jest jasna. Czujnik tętna Elevate 4, który trafił do Fenixa 7, jest trochę lepszy niż starszy Elevate 3. W porównaniu z paskiem na klatkę piersiową prawie nie widać żadnych odchyleń. Tak, w ciągu dnia i podczas biegania zauważyliśmy, że tętno nagle rośnie to tu, to tam, ale zakładamy, że zostanie to naprawione za pomocą aktualizacji oprogramowania.
Jeśli chodzi o GPS, to dostał się na całkiem inny poziom.
Nawet jeśli biegamy po małych ścieżkach w gęstym lesie, zegarek nie ma problemu z sygnałem GPS.
Do tej pory Garminy mogły odbierać sygnał GPS lub GPS w połączeniu z Glonass / Galileo. Ale nigdy nie dałoby się uruchomić wszystkich trzech systemów nawigacyjnych jednocześnie. I możesz to zrobić już teraz. Oczywiście poprawia to jakość odbioru sygnału i rysowania trasy. Galileo jest lepszy w mieście, Glonass w górach. I wszystkie są najlepsze w połączeniu z GPS.
A do tego możesz nie tylko odbierać sygnał ze wszystkich systemów nawigacyjnych jednocześnie, ale także sygnał wieloczęstotliwościowy. Obowiązuje prosta zasada, im więcej częstotliwości łączy urządzenie i satelity, tym większa szansa na przesłanie większej ilości informacji. Czyli im ładniejszy będzie rysunek trasy, tym lepsze obliczenia tempa, dystansu itp.
Oczywiście im więcej zegarek otrzymuje danych, tym bardziej zużywa baterię. Chcielibyśmy tylko zaznaczyć, że odbiór wieloczęstotliwościowy dotyczy tylko wersji Sapphire.
Ogólnie rzecz biorąc, ulepszenie GPS jest prawdopodobną odpowiedzią na konkurencję ze strony Coros. W zeszłym roku Coros zabłysnął modelem Vertix 2, który potrafił to wszystko.
Oprócz GPS i nowego czujnika tętna, Fenix 7 ma również akcelerometr, barometr, żyroskop, kompas, pulsoksymetr, termometr i wysokościomierz. Trochę przepraszamy, ale nie było nigdzie informacji o tym, czy zegarek ma ulepszone czujniki takie jak termometr czy barometr. Zakładamy, że nie było żadnych zmian.
Moglibyśmy opowiadać o żywotności baterii, ale w tym przypadku nie ma nic lepszego niż tabelka. Liczby w nawiasach wskazują żywotność baterii przy wystarczającym dostępie do światła.
Garmin Fenix 7S | Garmin Fenix 7 | Garmin Fenix 7X | |
V trybie smartwatcha | 11 dni (14 dni) | 18 dni (22 dni) | 28 dni (37 dni) |
Tryb oszczędzania energii | 38 dni (87 dni) | 57 dni (173 dni) | 90 dni (1+ rok) |
Odbiór sygnału GPS | 37 godzin (46 godzin) | 57 godzin (73 godziny) | 89 godzin (122 godziny) |
Odbiór wszystkich satelitów | 26 godzin (30 godzin) | 40 godzin (48 godzin) | 63 godziny (77 godzin) |
Odbiór wszystkich satelitów (wiele częstotliwości) | 15 godzin (16 godzin) | 23 godziny (26 godzin) | 36 godzin (41 godzin) |
Odbiór wszystkich satelitów + muzyka | 7 godzin | 10 godzin | 16 godzin |
GPS (maksymalny tryb oszczędzania) | 90 godzin (162 godziny) | 136 godzin (289 godzin) | 213 godzin (578 godzin) |
Garmin umieścił teraz baterię słoneczną w prawie wszystkich wariantach. Nadal obowiązują te same zasady, co we wszystkich modelach solarnych firmy Garmin. Jeśli chcesz przedłużyć żywotność baterii podczas normalnego użytkowania, musisz wystawić zegarek na działanie światła o natężeniu 50 000 luksów przez co najmniej 3 godziny. Jeśli chcesz przedłużyć tryb GPS, muszą być wystawione na tę samą intensywność podczas całej aktywności.
Aby dać Ci wyobrażenie... W Republice Czeskiej w miejscu pracy prawnie wymagane jest oświetlenie o natężeniu 200 luksów. Potem jeszcze 49 800 i gotowe.
Z innej... Jeśli zimą jest pochmurnie natężenie światła słonecznego wynosi 3000 luksów, z kolei w słoneczny letni dzień natężenie to nawet 100 000 luksów.
Będziemy z Tobą szczerzy. Przez większość roku nie uzyskasz wymaganej ilości luksów.
Znasz deklaracje producenta. Kupujesz samochód, a wg dokumentacji mieszane zużycie paliwa jest około trzy razy mniejsze niż w rzeczywistości. Tak samo jest z baterią inteligentnego zegarka, ponieważ wiele zależy od użytkownika.
Staram się trenować około 8 godzin tygodniowo i osiągam połowę żywotności baterii – około 14 dni (mam 7X). Więc jeśli trenujesz o połowę mniej niż ja, możesz osiągnąć około 3 tygodnie. Jeśli trenujesz dwa razy ciężej niż ja, prawdopodobnie uzyskasz około tygodnia.
Oczywiście jest kilka innych czynników, które na to wpływają. Na przykład wybieranie numeru. Korzystam z tarczy Garmina, bo jestem pewien, że jest ona wykonana w taki sposób, aby nie zużywała za dużo baterii, czego programiści w Connect IQ często nie respektują.
W sumie jest to jednak zegarek o naprawdę doskonałej wytrzymałości.
A jak długo zegarek wytrzyma, gdy włączysz latarkę? To była pierwsza rzecz, nad którą zastanawialiśmy się przy Fenixie 7X. Nawiasem mówiąc, świetna rzecz. Jeśli masz ustawiony widżet żywotności baterii na ekranie głównym, po włączeniu latarki przełączy się, aby pokazać pozostały czas pracy baterii, gdy latarka jest aktywna.
Więc mamy cztery intensywności wytrzymałości (poziom 1 jest najniższy), a zegarek pokazuje tę wytrzymałość:
Więc po pełnym naładowaniu i włączeniu latarki, według zegarka, uzyskasz 5 godzin pracy na baterii.
Ale określiliśmy czas, po jakim zegarek rozładuje się o 1% bez aktywnego GPS, z latarką na pełnej mocy, i uzyskaliśmy dokładnie 2,5 minuty.
Chcieliśmy poświęcić zegarkowi trochę więcej uwagi. Włączyliśmy więc GPS (wszystkie satelity wieloczęstotliwościowe), a także latarkę (na maks.). I uzyskaliśmy... 2,5 minuty.
Prawdopodobnie zegarek wyczerpuje się nieco szybciej z aktywnym GPS, ale oczywiście nie jest to czynnik, który ma na niego tak duży wpływ.
W każdym razie, jeśli mamy pracować z założeniem ciągłej straty, to prawdopodobnie rozładujesz baterię w ciągu około 4 godzin.
Fenix 7 liczy kroki, spalone kalorie, pokonane piętra w ciągu dnia... Takie klasyki, które potrafią prawie wszystkie smartwatche. Osobiście najczęściej używamy wyniku snu (0-100) i rozkładu trzech faz snu. Monitorujemy również Body Battery, czyli poziom naładowania Twojego ciała w skali od 0 do 100. W zależności od snu ładujesz się inaczej, a w ciągu dnia, w zależności od aktywności sportowej, poziomu stresu i innych czynników, liczba ta maleje. Jeśli odpoczywasz, to również się zwiększa.
Byliśmy bardzo zadowoleni z aktualizacji obrazu zdrowia. Otrzymasz teraz dane dotyczące tętna, natlenienia krwi, częstości oddechów lub zmienności tętna (VST) w milisekundach. W zasadzie żaden Garmin nie był w stanie wyrazić VST w milisekundach. Na podstawie VST możesz oszacować przetrenowanie, zmęczenie, stres i inne. Powszechnie uważa się, że ma tak uniwersalną wartość, że naprawdę wiele mówi. Polecam studiować! Omówiliśmy to trochę szczegółowo w poniższym artykule.
31.10.2022
WSZYSTKO NA TEMAT: Czujnik tętna i jak może Ci pomóc
Przede wszystkim rób obraz swojego zdrowia każdego dnia o tej samej porze. Polecam zaraz po przebudzeniu. Naprawdę zobaczysz dużą różnicę. Spróbuj zmierzyć się po ciężkim treningu i intensywnym upiciu. Następnie spróbuj odwrotnie po dniu odpoczynku bez alkoholu we krwi. Zobaczysz różnice. Na przykład mySASY działa na podobnej zasadzie.
Podsumujmy najważniejsze rzeczy na samym początku:
Myślimy, że znowu widzimy delikatną reakcję na Corosa, który ma możliwość instalowania map całego świata. Garmin faktycznie zrobił dokładnie to samo.
Teraz w zegarku możesz znaleźć wstępnie zainstalowane mapy narciarskie i golfowe. Wystarczy, że znajdziesz się w pobliżu placu zabaw/stoku, a otrzymasz kompletną ofertę.
Zdecydowanie świetny jest menedżer map, który można teraz znaleźć bezpośrednio w zegarku. Więc w ogóle nie potrzebujesz komputera, aby zainstalować mapy. To znaczy... Jeśli nie mówimy o instalacji czeskich map topograficznych. Nadal potrzebujesz Garmin Express i starego dobrego kabla.
Podobnie (ale w ograniczonym zakresie) działa teraz Connect IQ, który teraz można znaleźć bezpośrednio w zegarku. Jest ich ograniczona liczba, ale lepsze to niż nic, ponieważ do tej pory do pobierania aplikacji trzeba było używać drugiej aplikacji mobilnej.
Pamięć na aplikacje jest ograniczona do około 20 MB, ale nie jest to zła rzecz. To by tylko zachęciło ludzi, żeby ściągali coraz więcej badziewia (potwierdzają mi to sporadyczne wizyty na grupach na Facebooku), a zegarek by się zawieszał. W ten sposób firma Garmin ustanowiła wyraźny strop i może zagwarantować płynne działanie.
Nawigacja to jedna z kluczowych funkcji, która odróżnia modele podstawowe od bardziej profesjonalnych. Z jednej strony możesz mapę wyeksportować z komputera do zegarka
Są jednak prostsze sposoby. Możesz wygenerować trasę w Garmin Connect, kliknąć punkt na mapie lub skorzystać ze świetnej funkcji „Trasa okrężna”. Wpisujesz do niego ilość kilometrów, a zegarek utworzy trasę, którą inni użytkownicy Garmina najczęściej chodzą/jeżdżą i zabiera Cię z powrotem do punktu startowego. Jeśli jesteś w nowym miejscu lub chcesz wypróbować nową trasę, jest to idealna funkcja dla Ciebie.
Garmin zawsze świetnie radził sobie z ustawianiem wszystkiego na zegarku. Wtyczki, pola danych w aktywności sportowej, cokolwiek. Ale... To nie działało na telefonie, co z pewnością jest łatwiejsze dla wielu.
Ale... Zmiana! W aplikacji Garmin Connect możesz teraz skonfigurować wygląd zegarka, wszystkie widżety, pola danych, ulubione zajęcia sportowe itp.
Osobiście najczęściej korzystaliśmy z funkcji Wytrzymałość. Ta funkcja pokazuje w czasie rzeczywistym, ile się "rozładowujesz". Na początku aktywności zazwyczaj masz około 100%. Na podstawie tętna obliczane są pozostałe wartości procentowe, czas lub dystans, które nadal możesz przebiec.
Ponownie użyjmy przykładu. Kiedy przebiegłem półmaraton w wyścigu, wystartowałem z 90%, a ukończyłem z 28%. Miałem średnie tempo około 4:00, więc bateria szybko się rozładowała.
Wieczorem miałem imprezę (tak, piłem) i mało spałem (ocena 32 na 100). Następnego dnia zacząłem z 52% potencjałem, ale ponieważ przebiegłem krótki dystans (5 km) i wolniejsze tempo (5:11), mój potencjał spadł tylko do 11%.
Ogólnie jednak myślę, że ta funkcja ma sens co najwyżej w przypadku maratonu. Ultramaratoniści prawdopodobnie wyszliby na minus. Osobiście mój zegarek pokazywał maksymalnie 50 km w normalnym tempie.
Nazwałbym to takim bezpiecznikiem przeciwpoparzeniom. Na początku wyścigu okazuje się, że biegniesz za szybko, więc trochę zwalniasz.
Nie ma potrzeby szczegółowego opisywania funkcji Up Ahead. Polega na tym, że na mapie można wprowadzać ciekawe miejsca. Fotografowie mogą zaplanować trasę i stworzyć kilka punktów, z których na pewno będą chcieli wyjąć aparat. Sportowcy z kolei mogą wpisać określone punkty na mapie i wpisać tam np. konkretne posiłki lub godziny, w których chcą dotrzeć w określone miejsce, aby dotrzymać czasu docelowego.
Osobiście go do tego nie używaliśmy i prawdopodobnie nie będziemy. Gdyby na przykład ta funkcja była w stanie obliczyć liczbę spalonych kalorii i kilka zaleceń, co powinniśmy zjeść podczas następnej przerwy na przekąskę, byłoby świetnie. Ale bez tego to nie ma dla nas sensu.
Mówisz sobie: „Dla marszobiegaczy? Co to za bzdury?” Wyjaśnimy.
Funkcja Run / Walk została dodana do Garmin, która pokazuje na prostym wykresie, ile biegałeś, chodziłeś lub stałeś w ramach ogólnej aktywności. To idealna cecha dla fanów marszobiegu. Lub dla każdego, kto na przykład biega na dłuższych dystansach, gdzie przechodzi do chodzenia.
Seria Fenix ma tak wiele funkcji, że zwykły śmiertelnik użyje ich garści. Powiedziałbym, że do 5%. Ale są to z pewnością jedne z najczęściej używanych.
Zalecenia dotyczące codziennych treningów określą odpowiedni trening każdego dnia. Właściwy trening powinien być zróżnicowany pod względem różnej intensywności, długości itp. Zegarek zadba o to za Ciebie i określi rodzaj treningu, który będzie Cię najbardziej poruszał każdego dnia.
Stan treningu jest ściśle powiązany z zaleceniami dotyczącymi treningu. Jeśli Twój trening będzie monotonny, będziesz trenował za mało lub przeciwnie, za dużo, zegarek pokaże Ci to poprzez stan treningu.
Takim standardem jest oszacowanie wartości VO2Max. Ta metryka oblicza maksymalne zużycie tlenu podczas aktywności sportowej. Im więcej tlenu sportowiec może użyć, tym lepsza jest jego kondycja.
31.10.2022
Czym jest wskaźnik VO2 Max i jak go zwiększyć?
Przewidywanie wyników na różnych odległościach jest obliczane na podstawie maksymalnego zużycia tlenu. W zależności od Twojej kondycji zegarek poda Ci ostateczny czas pokonania 5 km, 10 km, półmaratonu lub maratonu.
Oczywiście złota zasada jest taka, że im lepsze czujniki i algorytmy ma zegarek, tym lepsze wyniki uzyskasz. Dzięki dwóm najważniejszym czujnikom Fenix 7 — czujnikowi tętna i GPS — możesz oczekiwać, że te wskaźniki będą działać jeszcze lepiej.
Ogólna zasada jest taka, że prawie wszystko. Nie znajdziesz specyficznych sportów, takich jak krykiet czy taniec brzucha (które często oferuje chińska konkurencja), ale na pewno znajdziesz klasykę.
Co więc monitoruje zegarek?
Profile aktywności na siłowni:
Trening siłowy, trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT), trening wydolnościowy, trening na maszynie eliptycznej, schody, pokonywanie pięter, wiosłowanie stacjonarne, pilates i joga
Profile biegu:
Bieganie, bieg, bieganie na bieżni, bieganie po torze krytym, bieganie na szlaku, bieganie wirtualne, biegi ultra
Profile czynności rekreacyjnych w terenie:
Wędrówka, Wspinaczka w pomieszczeniach, Bouldering, Wspinaczka, Kolarstwo górskie, Narty, Snowboard, Biegi narciarskie, SUP, Wioślarstwo, Kajakarstwo, Surfing, Myślistwo, Kiteboarding, Windsurfing, Chodzenie po śniegu w rakietach śnieżnych, Wędkarstwo, Jeździectwo, Funkcja Jumpmaster, Tenis, Pickleball, Aktywności taktyczne
Profile jazdy rowerem:
Rower, Rower do kolarstwa szosowego, Szlaki dla kolarstwa górskiego, Rower przełajowy, Jazda przełajowa, Dojazd rowerem, Wycieczka rowerowa, Rower elektryczny, eMTB, Jazda w pomieszczeniu, Triatlon
I na koniec jeszcze profile pływania:
Pływanie w basenie, pływanie w otwartym akwenie, pływanie/bieganie
I jest taka złota zasada, że to, czego nie możesz znaleźć w menu, na pewno zostanie zastąpione aplikacją z Connect IQ.
Płacisz zegarkiem, możesz przesyłać utwory lub pobierać listy odtwarzania z serwisów streamingowych i oczywiście wyświetlają one również powiadomienia z telefonu. Jeśli masz telefon z Androidem, możesz użyć gotowej odpowiedzi. Trochę szkoda, że nie można zadzwonić z Fenixa 7 ani skorzystać z opcji otwartej odpowiedzi (wpisać na klawiaturze), ale co tam... To tylko tester sportowy, niech tak będzie. Ale otwarta odpowiedź byłaby w porządku.
Wyobraź sobie... Stoisz na balkonie, otrzymujesz wiadomość i odpisujesz na nią. No cóż, szkoda.
Z takiej klasyki odnajdziemy płatności zbliżeniowe w Fenixie 7. Dużą zmianą jest to, że możesz kliknąć kod PIN na tarczy zegarka. Jest to znacznie szybsze niż używanie przycisków, jak to miało miejsce wcześniej.
Ponadto możesz przechowywać do 2000 utworów w zegarku lub korzystać z usług przesyłania strumieniowego, takich jak Spotify, Deezer lub Amazon Music. Ale potrzebujesz konta Premium, aby móc pobierać playlisty na zegarek.
Garmin Fenix 7 to idealny zegarek. Owszem, przeciętny śmiertelnik wykorzysta najwyżej 5% tego, co ten zegarek potrafi, ale często kupuje się rzeczy wybierając nie to, do czego będą używane, ale ze względu na ich potencjał. Nawet jeśli kupisz Ferrari z maksymalną prędkością 350 km/h, nadal będziesz jeździł w większości 50 w wiosce. :) I tak właśnie jest z Fenix 7.
Trudno znaleźć alternatywy, ponieważ niewiele innych urządzeń pasuje do Fenixa 7. Jeśli poszukamy tytanów innych marek, to jest to Coros Vertix 2 (ma pomiar w watach), Polar Vantage V2 (Polar ma szczegółowy monitoring aktywności sportowej, a także mocy) lub Suunto 9 Peak (Suunto słynie ze swego konserwatyzmu).
Możesz być zainteresowany również: