» Blog » Garmin

Recenzja Garmin Index S2 – Waga warta rozważenia

Tagi: Recenzje | Garmin | Smart

31.7.2024 | 5 MIN

Garmin Index S2 to kolejny członek rodziny technologicznej Garmin, który dodaje odczyt do smartwatchów, które nie mogą mierzyć w ogóle lub tak dobrze. Ta inteligentna waga dostarcza szczegółowych informacji na temat wagi, składu ciała, a nawet pogody.

Waga i skład ciała to dwa wskaźniki, których prawdopodobnie smartwatche Garmin nie będą w stanie zmierzyć przez dłuższy czas. Ostatecznie jednak to zwykle urządzenia, które koncentrują się na jednej rzeczy, robią to najlepiej.

Index S2 wygląda... Jak waga

Z punktu widzenia projektowania, nie ma zbyt wiele do powiedzenia. W końcu, co chcesz wymyślić w projekcie wagi? Waga jest solidnie wykonana, o czym świadczy jej waga wynosząca 2 kg. Ma tylko 28 milimetrów grubości, co jest w porządku, ponieważ można ją wygodnie wsunąć pod nogi szafki. Zresztą nie znam wielu osób, które chciałyby zostawiać wagę w łazience, żeby ją podziwiać. Dla mnie byłoby to również ryzyko niebezpieczeństwa, ponieważ mam białą wersję i podłogę w łazience w dokładnie tym samym kolorze, więc staje się prawie niewidoczna.

Jak wspomniałem, sięgnąłem po biały wariant, ale Index S2 jest również produkowany w kolorze czarnym. Osobiście uważam, że biała wersja jest bardziej obiecująca, ponieważ większość łazienek jest zwykle urządzona w jaśniejszych kolorach, a zatem waga lepiej do nich pasuje.

To, co nieco wyróżnia tę wagę, to srebrny znak z przodu z logo Garmin. Nadaje to wadze odrobinę pizzazz.

Wyświetlacz jest zawsze czarno-biały, ale świetnie, że jest inny dla każdej opcji kolorystycznej, aby nie rozpraszać uwagi. Biały wariant ma czarny tekst na jasnym tle, podczas gdy czarny wariant ma biały tekst na czarnym tle.

Waga, która uszczęśliwia

Index S2 jest zasilany czterema bateriami AAA. Nie wiem, czy Garmin robi to tylko na nasz rynek, ale zadowoli wszystkich użytkowników z potencjalnym pytaniem, czy baterie są dołączone. Tak, są. Dokładnie takie same jak w ich ciśnieniomierzu BPM Index. :)

Te cztery baterie powinny być w stanie zasilać wagę przez 9 miesięcy, ale oczywiście będzie to zależeć od częstotliwości ważenia i liczby użytkowników korzystających z wagi.

Mówiąc o liczbie użytkowników, może ich być do 16. Waga jest sparowana przez jednego użytkownika w aplikacji Garmin Connect (GC), który następnie dodaje innych użytkowników (i musi mieć ich jako znajomych w aplikacji GC). W sumie z wagi może korzystać do 16 użytkowników, ale można ją również mierzyć bez wysyłania danych do konkretnego użytkownika.

Co ciekawe, waga może rozpoznawać poszczególnych użytkowników na podstawie ich wagi. Tak więc, jeśli para ma wagę, a mężczyzna ma 85 kg, a kobieta 60 kg, nie zdarzy się, że waga 84,7 kg zostanie przypisana kobiecie. :) Jeśli jednak są użytkownicy o podobnej wadze, jest przycisk do ręcznego przypisywania użytkowników po każdym ważeniu.

Waga posiada również Wi-Fi, co jest najwygodniejszym transferem danych

Index S2 może komunikować się przez Bluetooth, ANT+ i Wi-Fi. To właśnie transfer Wi-Fi uważam za najbardziej praktyczny, ponieważ nie trzeba mieć telefonu w pobliżu, a dane i tak są przesyłane. W rzeczywistości przed Index S2 miałem wagę Xiaomi, która wymagała obecności aplikacji przy każdym ważeniu, jeśli chciałeś również zmierzyć skład ciała. Jeśli waga nie komunikowała się z telefonem przez Bluetooth, otrzymywałeś tylko dane o wadze. Z Index S2 w ogóle nie muszę się tym zajmować.

Co więc mierzy i ocenia Index S2?

Kto by się spodziewał, oczywiście swoją wagę. Maksymalna mierzalna waga to 181 kg. Bezpośrednio na wadze można również zobaczyć trend wagi – czyli wykres ewolucji wagi w ciągu ostatnich 30 dni. Ponadto można również zobaczyć procent tłuszczu w organizmie, wskaźnik BMI, masę mięśni szkieletowych, masę szkieletu i procent wody w organizmie.

Na samym końcu całego procesu ważenia i mierzenia składu ciała znajduje się również prognoza pogody na dany dzień. Spotkałem się z opiniami w niektórych recenzjach konkurentów, że nie rozumieją, dlaczego tam jest. Ja pytam odwrotnie... Dlaczego nie? Większość ludzi waży się rano i od razu ma pod ręką prognozę pogody. W tym przypadku dosłownie. Osobiście zawsze czekam na prognozę pogody podczas ważenia, a następnie ubieram się odpowiednio.

Jednak to, co uważam za nieco rozczarowujące, to faktyczna ocena lub zalecenie. Dlaczego? Ponieważ Garmin ich nie oferuje i nie uważam tego za zbyt przyjazne dla użytkownika. Oto, czego się dowiesz:

Czy jednak mam dobry skład ciała? Jaki jest optymalny poziom mięśni szkieletowych lub tłuszczu? Co powinienem zrobić, aby poprawić swój skład ciała? Są to pytania, które pozostają bez odpowiedzi. Porównując to z konkurencją, która prezentuje nawet znacznie bardziej półproste oceny, takie jak wiek ciała lub ocena ciała w skali od 0 do 100, Garmin dosłownie wyrzucił ogromną potencjalną przestrzeń.

Wiek fitness – Jak oblicza go smartwatch?
26.4.2024
Wiek fitness – Jak oblicza go smartwatch?

Konkurencyjne Xiaomi (które ma wagę za znacznie mniej) robi wszystkie te rzeczy, dlatego jest mi przykro. Oczywiście pytanie brzmi, jak dokładny jest ich pomiar.

Jedyna rekomendacja znajduje się w sekcji "Wiek według sprawności", gdzie Garmin bierze pod uwagę procent tkanki tłuszczowej w organizmie. W rzeczywistości według fitness miałem wiek 18 lat, ale w momencie, gdy Garmin poznał mój skład ciała, podniósł go do 20 lat :)

Jak dokładna jest waga Garmin Index S2?

Zanim zagłębię się konkretnie w S2, przeanalizujmy ogólną dokładność inteligentnych wag. Producenci mogą zagwarantować dokładność pomiaru masy ciała, ale jeśli chodzi o skład ciała... cóż.

W praktyce działa to tak, że aplikowany jest słaby prąd elektryczny (dlatego nie są one odpowiednie dla osób z rozrusznikami serca) i na tej podstawie określany jest skład ciała. Ze względu na słaby prąd, zdecydowana większość inteligentnych wag mierzy jedynie skład nóg. Aby uzyskać dokładniejszy pomiar, potrzebne są uchwyty na ręce, które są w stanie utrzymać również górną część ciała. Prawdopodobnie najdokładniejszym dostępnym pomiarem jest InBody.

Może się więc zdarzyć, że wszystkie odczyty (z wyjątkiem wagi i BMI) mogą się różnić w jednostkach. Osobiście używałbym więc wagi bardziej do śledzenia trendów. W rzeczywistości waga może mierzyć nieco błędnie, ale mogę potwierdzić, że jest spójna. Można więc śledzić swoje postępy.

Czym w skrócie jest waga Index S2?

Gdybym miał podsumować ją jednym zdaniem, to prawdopodobnie byłoby to – dobra, ale mogłaby być lepsza. Największą zaletą jest zdecydowanie sparowanie z aplikacją Garmin Connect. Dzięki temu nie musimy korzystać z innej aplikacji do śledzenia wagi i wszystko mamy wygodnie w jednym miejscu. Jest to prawdopodobnie największy argument przemawiający za zakupem wagi Garmin Index S2.

Jeśli chodzi o niektóre wady, wydaje mi się, że Garmin mógłby popracować nad bardziej uproszczoną prezentacją pomiarów i być może kilkoma zaleceniami. W końcu dla wielu osób dane mogą nie być łatwe do zrozumienia, a ktoś może nawet potrzebować porównania z innymi, aby wiedzieć, na czym stoi.