Garmin potrafi mierzyć EKG!
Tagi: Aktualności | Garmin | Smart
31.1.2023 | 3 MIN
9 miesięcy temu Garmin pozostawił w menu w swoim zegarku Venu 2 Plus otwartą funkcję EKG aby przetestować funkcjonalność zegarka i niektórzy użytkownicy ją tam znaleźli. Potem z kolejną aktualizacją zniknęła. Czekaliśmy na nią od tego czasu i została w pełni uruchomiona kilka dni temu.
Wiele osób pyta o ten czujnik. Żyjemy w rozpędzonym świecie i niestety konsekwencje tego trybu odbijają się na naszym zdrowiu. Wiele osób nosi inteligentne zegarki właśnie ze względu na swój stan zdrowia, aby monitorować tętno, natlenienie krwi, a w niektórych przypadkach ciśnienie krwi i EKG.
Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, jeśli chcesz mierzyć EKG za pomocą Garmina, musisz mieć zegarek Venu 2 Plus. Jako jedyny posiada hardware do pomiaru elektrokardiogramu. Możesz nawet zobaczyć jeden z dwóch niezbędnych elementów na własne oczy. Początkowo prosty pierścień wokół czujnika tętna wydawał się tylko elementem designu i ochroną czujnika, ale ostatecznie okazało się, że jest to hardware sterujący EKG.
Drugim elementem jest przewód łączący ten pierścień z lunetą zegarka, który należy trzymać podczas pomiaru EKG. Na początku myśleliśmy, że Garmin w przypadku tego modelu zmodernizował design i metalowe elementy... Ale później okazało się, że zmiana nie dotyczyła głównie wyglądu zegarka, ale jego funkcji.
1 579 zł Sprzedaż zakończona
Czego potrzebujesz do pomiaru EKG?
Niestety, póki co, by wykonać pomiar EKG musisz mieszkać w USA. W przeciwnym razie zegarek nie uruchomi się w celu wykonania pomiarów. Na razie ta funkcja jest zatwierdzona przez FDA (Food and Drug Administration) tylko tam, a Garmin wciąż czeka by móc ją rozszerzyć również na terenie innych krajów. Ale żeby Cię skusić, myślę, że zatwierdzenie jakości którejś z niezbędnych funkcji firmie Garmin nie zajmie dużo czasu.
Drugim z koniecznych warunków jest posiadanie tego zegarka, czyli Garmin Venu 2 Plus. Do pierwszego pomiaru będzie nam potrzebny telefon do ustawienia EKG. Możesz przejść do ustawień za pomocą ikony w Connect, a następnie poprzez niedokończone ustawienia lub bezpośrednio w statystykach zdrowia i znajdującej się tam pozycji EKG.
Garmin napisze Ci, że jest to pierwszy pomiar i jak należy go wykonać. Pokaże Ci również zdjęcie, jak powinieneś trzymać lunetę podczas pomiaru, a następnie możesz zabrać się do pracy. Po 30-sekundowym pomiarze wszystko jest już gotowe i nie potrzebujesz już telefonu do pomiaru.
Ilustracje zostały zapożyczone z DC Rainmaker
Wszystkie wyniki możesz przejrzyście zobaczyć na swoim telefonie, ale nie potrzebujesz go do pomiarów i możesz je później przesłać do aplikacji.
Późniejsza ocena wyników w aplikacji Garmin Connect
Czy to w ogóle jest dokładne?
Teraz rzućmy szybko okiem na historię wdrożenia tej funkcji. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że Garmin zrobił to wszystko publicznie i zrobił to wszystko pod własną marką. Apple i Samsung korzystali z usług innych firm, aby uniknąć wrażenia, że pracują nad czymś nowym.
Do wstępnego testu zostało przyjętych 460 uczestników, a ostatecznie przebadano łącznie 568 osób. Stało się tak dlatego, że niektórzy uczestnicy badania nie spełniali kryteriów przez cały czas trwania badania, dlatego liczbę trzeba było zwiększyć (zdarza się to normalnie w prawie wszystkich badaniach).
W ramach badania firma Garmin nie chciała certyfikować EKG jako urządzenia medycznego, ale jako aplikację do zegarka. Jest to zatem nawiązanie do marki Apple, która wdrożyła EKG dokładnie w ten sam sposób. W tym badaniu skupili się wyłącznie na EKG i nie testowali żadnych innych czujników.
31.10.2022
WSZYSTKO NA TEMAT: Czujnik tętna i jak może Ci pomóc
Aby firma Garmin mogła pomyślnie certyfikować urządzenie, musiała spełnić trzy warunki:
- Skuteczność kliniczna – spełniać kryteria FDA
- Czynnik ludzki – urządzenie i aplikacja muszą działać intuicyjnie, a instrukcja ma być skonstruowana tak, aby z aplikacji mogła korzystać każda osoba bez wcześniejszej wiedzy
- Wykonanie techniczne – algorytm musi spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa termicznego, zakłóceń elektromagnetycznych, korekcji przy arytmii itp.
Proces rozpoczął się w kwietniu 2021 r. i zakończył 12 dni temu zgodą FDA.
Nie mogę wyrazić swojej opinii na temat dokładności. Nie miałem jak przetestować zegarka, więc na pewno zaproponujemy bardziej szczegółową recenzję później. Interesuje mnie dokładność i nie wiem czego się po niej spodziewać. Zawsze mówiłem, że EKG wydaje mi się zbędne i nawet fakt, że Garmin wprowadził tę funkcję, nie zmienia mojej opinii.