Nie tak dawno temu pisaliśmy zapowiedź tego zegarka, a teraz w końcu mamy go w swoich rękach. Huawei Watch D – pierwszy na świecie zegarek z ciśnieniomierzem. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak to działa i czy można nim zastąpić urządzenie lekarskie.
Zegarki marki Huawei nie przestają mnie zaskakiwać. Ich smartwatche starają się zaistnieć we wszystkich kategoriach. Zarówno w klasie testerów sportowych (Huawei Watch GT Runner) jak i smartwatchów zdrowotnych, takich jak właśnie Watch D.
Największe zalety modelu:
Pomiar ciśnienia za pomocą nadmuchiwanego mankietu
EKG
Niska waga
Wyświetlacz AMOLED
Przyzwoita żywotność baterii
Watch Fit po świętach
Koperta zegarka D przypomina mi trochę kopertę modelu Huawei Watch Fit 2. Ale po świątecznym obżarstwie. Wymiary 51 x 38 x 13,6 mm mogą nie każdemu pasować. Jak pisze sam producent – wysokość tego modelu mierzona jest w najcieńszym miejscu, więc być może nie wliczono tutaj czujnika tętna. Razem z czujnikiem całkowita wysokość zegarka wynosi 15,85 mm. Z pewnością ucieszy Cię fakt, że koperta jest wykonana z aluminium, dzięki czemu jest np. trwalsza od plastikowej i lżejsza niż gdyby była wykonana ze stali.
Waga modelu to około 40,9g bez paska i 91g z paskiem w rozmiarze L. Co nie jest takie straszne biorąc pod uwagę fakt, że zegarek posiada specjalny mankiet (poduszeczkę) do pomiaru ciśnienia. Waga jest nieznacznie zmieniona przez rozmiar paska. W opakowaniu znajdują się dwa rozmiary do prawidłowego pomiaru ciśnienia. Rozmiar M powinien trzymać rękę od 13 do 16 cm, a rozmiar L od 16,1 do 20 cm.
Pasek, jak w przypadku każdego modelu Huawei, wykonany jest z wysokiej jakości polimeru o nazwie Fluoroelastomer. Jest wygodny, nie przylepia się do skóry i nie mam problemu z noszeniem go przez cały dzień. Zapinany jest na klasyczne zapięcie motylkowe, które działa niezawodnie. Regulacja długości również nie jest trudna. Pasek ma szerokość 29 mm, więc odstaje trochę od ręki.
Niewielką wadę paska widzę podczas aktywności sportowej. Mimo, że jest bardzo ciepło (mankiet do pomiaru ciśnienia jest dość ciepły), pasek nie daje się w 100% zacisnąć na ręce właśnie ze względu na zapięcie motylkowe, więc pomiar tętna może nie być dokładny.
Klasyczny AMOLED tej marki
Kiedy firma zaczyna produkować wysokiej jakości wyświetlacz, trudno jest jej przebić swój produkt czymś jeszcze bardziej WOW. Tutaj mamy AMOLED-a o rozdzielczości 456 x 280 pikseli i rozmiarze 1,64". Dokładność to 326 PPI i nawet jeśli nie będę opisywał dokładnych danych, to powiem, że wyświetlacz jest przyjemny dla oka i dopracowany w każdym detalu.
Opcja ustawienia trybu Always-on na pewno kogoś uszczęśliwi, a sam możesz wybrać, czy chcesz cyfrowy czy analogowy tryb wyświetlacza Always-on.
Cieszą również zamienne tarcze których w aplikacji jest dużo i każdy może wybrać coś dla siebie. W podstawowej wersji jest ich 5 i obrazują najważniejsze rzeczy.
Szkiełko to zakrzywione 2,5D Gorilla Glass, więc może zostać porysowane. Dlatego zalecałbym zakrycie wyświetlacza folią ochronną lub silikonową kopertą ochronną.
Wyposażenie w czujniki
Podstawa składa się z akcelerometru, żyroskopu, optyki (pulsoksymetr, czujnik tętna), czujnika termicznego mierzącego temperaturę skóry oraz czujnika światła z otoczenia. Rozszerzeniem jest czujnik Halla (pola magnetycznego), EKG, ciśnieniomierz i, jak dla mnie, GPS, którego tutaj nawet bym się nie spodziewał. Główną dominującą cechą są funkcje zdrowotne, więc pomyślałem, że pominą GPS.
Mimo to jest tutaj i mierzy idealnie. Podczas pracy z danymi nie było problemu. Zegarki były zgodne zarówno pod względem długości tras jak i w ich wykreślaniu.
Czarna – Huawei Watch D, Żółta – Garmin Fenix 7X
Ciśnieniomierz i EKG jako największe atrakcje tego modelu
Kiedy po raz pierwszy dowiedziałem się, że zegarek ma ciśnieniomierz, byłem bardzo podekscytowany nową technologią. A ten entuzjazm... Trwa.
Ciśnieniomierz opiera się na nadmuchiwanej opasce wbudowanej w pasek. Jeśli chcesz zmierzyć ciśnienie, przyłóż rękę do serca (jak pokazano w instrukcji i na animacji w zegarku), a mankiet zacznie się pompować za pomocą małej sprężarki (pompki). Później ciśnienie jest już mierzone w sposób podobny do klasycznego ciśnieniomierza, którego wszyscy znamy.
Szczerze mówiąc, dzielę się z Tobą jedynie moimi testami. Tak to działało dla mnie, na mojej ręce, nie mogę powiedzieć, że nie zadziała lepiej dla kogoś innego. Podczas testów korzystałem z klasycznego ciśnieniomierza, Huawei Watch D oraz skalibrowanego Samsung Galaxy Watch 5 PRO. Dla jasności umieściłem wyniki w tabeli.
Pomiary / Zegarki
Samsung Galaxy Watch 5 PRO
Huawei Watch D
Klasyczny ciśnieniomierz
1. pomiar
127/73
126/73
122/70
2. pomiar
133/76
117/76
129/77
3. pomiar
132/75
118/72
129/75
Huawei twierdzi, że mierzy z dokładnością +-3 mm Hg. Z tej tabeli możemy zobaczyć, że ciśnienie rozkurczowe byłoby prawidłowe, ale ciśnienie skurczowe nie jest już tak dokładne. Idealne jest to, że zegarka nie musisz w żaden sposób kalibrować, a on sam może to zrobić przy pomocy opaski. Ważne jest, aby mieć odpowiedni pasek i prawidłowo trzymać rękę podczas pomiaru.
Ponieważ zegarek ma przejść jeszcze wiele aktualizacji, nie będę go osądzać. Technologia jest zupełnie nowa, więc oczekuje się wielu ulepszeń. Teraz nie jest źle, ale oczekuję od niego wiele w przyszłości! :-)
W aplikacji możesz ocenić wyniki pomiaru ciśnień, kiedy sam Huawei napisze Ci, czy mieścisz się w normie lub czy masz podwyższone lub obniżone ciśnienie. Oprócz codziennej oceny, możesz również oceniać co tydzień lub co miesiąc. Możesz także określić, ile razy zegarek ma przypominać o pomiarach ciśnienia krwi w ciągu dnia.
EKG to taka klasyka dla marek, które chcą czymś wzbogacić swoje zegarki i sprawić, by były dosłownie „fancy”. Niestety to chyba jedyny czujnik, który mnie po prostu nie zachwyca. W ogóle nie wydaje mi się on dokładny, a dodając go można tylko stwierdzić, że w zegarku jest coś ekstra.
Dobre jest to, że zachęca Cię do pomiaru po treningu (ponieważ 30 minut po treningu to najlepszy czas). Ani razu urządzenie nie wysłało mnie do lekarza, jak to bywa u innych, więc ma również mały i nieistotny plus.
Kto właściwie był pierwszy?
Można powiedzieć, że Huawei stworzył pierwszy publicznie znany zegarek do pomiaru ciśnienia krwi. Ale pierwszy zegarek ze zintegrowanym ciśnieniomierzem powstał już w 11. miesiącu 2020 roku pod nazwą BP Doctor MED.
Zegarek pracuje w nieco innej technologii, więc nie można mówić o plagiacie ze strony Huawei, ale na pewno miło jest wspomnieć i o tej firmie. :-)
Nie zapominaj się ruszać
Chociaż zegarki nastawione są przede wszystkim na funkcje zdrowotne, nie zapomniano również o sporcie. W zegarku możemy znaleźć ponad 70 aktywności sportowych, takich jak bieganie, jazda na rowerze, joga, trening siłowy, cardio i tak dalej. Po treningu zegarek pokaże trochę podstawowych danych, a resztę znajdziesz w aplikacji Zdrowie od Huawei.
Zobrazowanie treningu w aplikacji Huawei Zdrowie
Jeśli jesteś zbyt leniwy, aby włączyć ćwiczenia, zegarek D rozpoznaje za Ciebie 6 aktywności i sam je rozpoczyna. Te zajęcia to: spacery na świeżym powietrzu i w pomieszczeniach, bieganie, bieżnia, orbitrek i trenażer wioślarski.
Zegarek zdał również ze mną test w postaci przebiegnięcia za sobą gór Smyrk i Łysej Góry. Wodoodporność 50M zapewnia możliwość pływania z nim lub noszenia zegarka przez 3 godziny w całkowitym deszczu i śniegu :-)
Bateria jest mniejsza jak na zegarek Huawei, ale standardowa w prównaniu do innych marek
Siedmiodniowa wytrzymałość zegarków w trybie smartwatcha to już standard. W większości przypadków spotykamy się też z większą wytrzymałością u Huawei.
W przypadku modelu Watch D ostatecznie twórcy postąpili zgodnie ze złotym standardem, a zegarek powinien wytrzymać 7 dni w trybie smartwatcha z sześcioma pomiarami dziennie i innymi aktywnościami.
Bateria mnie naprawdę zaskakuje. W dobrym tego słowa znaczeniu. Nawet podczas zajęć sportowych dłuższych niż dwie godziny trzyma idealnie, a pomimo, że bawiłem się nim (ciągle mierząc ciśnienie), wykonałem 5 godzin treningu, to na jednym ładowaniu wytrzymał 5 dni, czyli naprawdę przyzwoicie!
Funkcje fitness – Wystarczająca podstawa
W zegarku znajdziemy podstawowe funkcje, takie jak kroki, kalorie, sen, pomiar tętna i SpO2. Jako rozszerzoną funkcję uważam inteligentne przypomnienia, które mówi Ci w ciągu dnia, że powinieneś ćwiczyć, pić, iść spać itp.
Jeśli masz znajomych lub rodzinę, którzy również używają zegarków Huawei, możesz podzielić się z nimi swoimi wynikami z ciśnieniomierza, przyspieszonego bicia serca itp., aby Twoi bliscy byli zawsze poinformowani o Twoim stanie zdrowia.
Mniej smart niż to zwykle bywa u Huawei
W przypadku Huawei standardem jest wykonywanie połączeń w zasięgu telefonu, przechowywanie muzyki i zaprogramowane odpowiedzi na wiadomości.
Tutaj będziemy musieli pogodzić się z lekką redukcją usług, więc możesz liczyć tylko na powiadomienia, sterowanie muzyką z telefonu, pogodę i to wszystko. Będziesz bardzo zadowolony z gotowych odpowiedzi na powiadomienia dla telefonów z Androidem. Zegarek posiada również asystenta głosowego. Ale rozumiem Huawei w jego działaniach przez fakt, że zegarek zbudowany jest przede wszystkim jako urządzenie medyczne.
Podsumowując
Zegarek Huawei Watch D zdecydowanie ma wartość dodaną i nie jest stratą pieniędzy. Ciśnieniomierz naprawdę może być używany do pomiarów orientacyjnych, a dla osób z problemami jest to sposób na utrzymanie wszystkiego pod kontrolą.
Podoba mi się to, że zegarka można używać w dowolnym miejscu. Z jego pomocą przeczytasz wiadomość, odpowiesz wstępnie ustawioną odpowiedzią, przełączysz piosenkę na telefonie, pobiegasz z nim… To nie tylko urządzenie medyczne, ale pełnowartościowy smartwatch ze wszystkim czego potrzeba i przyzwoitą żywotnością baterii!
Jako alternatywę widziałbym tylko Samsung Galaxy Watch 4 lub Watch 5, który po skalibrowaniu z klasycznym ciśnieniomierzem potrafi również mierzyć ciśnienie. Niewielka niedogodność polega na wstępnej kalibracji, a następnie na tym, że zegarek trzeba częściej kalibrować. A także to, że do pomiaru ciśnienia krwi i EKG musisz mieć telefon Samsung. Ale posiada więcej inteligentnych funkcji jak na przykład płatność kartą.
Używamy plików cookies w celu zapewnienia funkcjonalności serwisu oraz, za Państwa zgodą, w celu personalizacji zawartości naszej strony internetowej. Klikając przycisk „Rozumiem”, wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookie oraz przesyłanie danych o zachowaniu na stronie w celu wyświetlania ukierunkowanych reklam w sieciach społecznościowych i sieciach reklamowych na innych stronach internetowych.