Sterowanie smartwatchem – Przyciski vs. ekran dotykowy
Tagi: Technologie i pojęcia | Smart
28.5.2024 | 4 MIN
Sterowanie zegarkiem jest jednym z najważniejszych parametrów smartwatcha. W tym artykule omówię, które sterowanie jest lepsze na jaką okazję i dlaczego warto wybrać dane sterowanie.
Co omówimy w tym artykule?
Smartwatche są sterowane przyciskami lub dotykiem
Z reguły zegarki są obsługiwane za pomocą dotyku lub przycisków. Lub kombinacją obu.
Często nawet "czysto" dotykowe zegarki mają jeden lub dwa przyciski. Obecnie producenci często wybierają obrotową koronkę zamiast jednego przycisku. Jednak zwykle działa to tylko w menu i nie można z nim wiele zrobić na ekranie głównym. A szkoda. Dolny przycisk zwykle służy do wybierania aktywności sportowych lub jest konfigurowalny.
Świetnym przykładem jest Amazfit GTR 4, który ma obrotową koronkę na górze i przycisk na dole
Istnieją również zegarki, które można obsługiwać w sposób łączony, z prawie wszystkimi funkcjami kontrolowanymi zarówno za pomocą dotyku, jak i przycisków. To chyba najbardziej praktyczne rozwiązanie. Inną kwestią jest jednak design, gdzie zegarek z wieloma przyciskami może nie być zbyt atrakcyjny.
Zalety i wady sterowania dotykowego
Sterowanie dotykowe jest młodszą opcją dla smartwatchy, ale powiedziałbym, że zdecydowanie bardziej popularną w dzisiejszych uwiązanych czasach.
Dla mnie dotyk zdecydowanie ma przewagę w swojej prostocie, a może... Szybkością zrozumienia? Nawet jeśli nie wiesz, jak obsługiwać zegarek, możesz to rozgryźć szybciej za pomocą dotyku niż przycisków. Wystarczy spróbować w górę, w dół, w prawo i w lewo, a zawsze gdzieś dojdziemy. Szybkość działania może być również lepsza w przypadku dotyku, ale jest to dyskusyjne.
Kolejną zaletą jest zdecydowanie kontrolowanie tła mapy lub przewijanie wykresów. Niektóre zegarki posiadają również klawiaturę do swobodnego reagowania na powiadomienia, jak Apple Watch czy Samsung Galaxy Watch.
Wady widzę natomiast w przypadku korzystania z dotyku podczas uprawiania sportu, gdzie ten styl sterowania jest po prostu niewygodny. Jeśli masz spoconą rękę, nosisz rękawiczki lub pływasz, obsługa zegarka może być trudna. Podobnie, może być konieczne przełączanie ekranów podczas szybkiego biegu, przesuwając palcem po wyświetlaczu. Nie sądzę, by cokolwiek mogło się równać z przyciskiem.
Kolejną wadą może być czułość ekranu dotykowego, przy czym każdy producent ma wyświetlacz o innej czułości. Może się więc zdarzyć, że będziesz musiał dużo naciskać na wyświetlacz, aby uruchomić funkcję lub że będziesz obsługiwać zegarek rękawem, nawet o tym nie wiedząc.
Zalety i wady sterowania przyciskami
Przyciski – mój ulubiony sposób sterowania zegarkiem. Jeśli wiesz, jak obsługiwać zegarek, nie możesz pomylić się z przyciskiem i zrobić "złego kroku". Podobnie podczas uprawiania sportu – wystarczy nacisnąć przycisk i już wiadomo gdzie iść, nie trzeba nawet patrzeć na wyświetlacz.
Kolejną przewagą przycisków nad ekranem dotykowym jest sterowanie w rękawiczkach lub mokrą dłonią. Rękawiczki, choć często przystosowane do ekranów dotykowych, nie zawsze działają poprawnie, ale zawsze można nacisnąć przycisk mechaniczny. Mokra dłoń po prostu nie działa dobrze na ekranie dotykowym, ale nie można się pomylić z przyciskami, które często mają chropowatą powierzchnię lub nacięcia dla lepszej kontroli.
Przyciski do funkcji związanych ze stylem życia uważam za niekorzystne. Do przewijania menu, przeglądania starych treningów, tętna, snu i innych rzeczy zdecydowanie szybciej i wygodniej jest używać dotyku. To samo dotyczy, powiedzmy, wprowadzania kodu PIN karty kredytowej na zegarku. Przyciski są do tego powolne i niewygodne.
Sterowanie kombinowane jako to najlepsze
Jeśli chodzi o zwycięzców, dla osób, które intensywnie używają swoich zegarków do uprawiania sportu, a także do codziennego noszenia i życia w mieście, kombinacja sterowania jest najlepszym rozwiązaniem.
Korzystanie z przycisków podczas aktywności sportowej i dotyku podczas szybkiego poruszania się po menu jest po prostu najlepsze. Jednak w przypadku sterowania kombinowanego okazuje się, że nie możemy dotrzeć wszędzie na dwa sposoby. Często przycisk jest potrzebny, aby przejść do menu i nie można się tam dostać za pomocą samego dotyku. To samo dotyczy aktywności sportowych.
Które sterowanie jest odpowiednie dla Ciebie?
Jeśli wybierasz swój pierwszy smartwatch również na podstawie elementów sterujących, ważne jest, aby pomyśleć o głównym zastosowaniu zegarka. Na przykład, jeśli zamierzasz pływać, prawdopodobnie nie wybierzesz w pełni dotykowego zegarka bez jednego przycisku. Naprawdę dobrym pomysłem jest zastanowienie się dwa razy, czy będziesz chciał kontrolować urządzenie bardziej za pomocą przycisków, czy dotyku, i czy będziesz używać zegarka głównie jako zegarka sportowego, czy tylko jako akcesorium miejskiego.
Do użytku sportowego radziłbym wybrać zegarek wyłącznie z przyciskami lub zegarek z połączonymi elementami sterującymi (dotyk może być przydatny na przykład podczas poruszania się w tle mapy). Do użytku czysto miejskiego i okazjonalnego uprawiania sportu nie widzę problemu z wyborem zegarka dotykowego.