Recenzja Polar Vantage M3 – eM na trzecim miejscu
Tagi: Recenzje | Polar | Smart
1.11.2024 | 8 MIN
Popularna seria od fińskiej marki doczekała się nowego modelu. Polar Vantage M3 oferuje sporo muzyki za niską cenę i to właśnie jemu zamierzam się dzisiaj przyjrzeć.
Polar, ze swojej strony, miał ostatnio spore problemy z ambitnymi cenami i nowym algorytmem, który miał zastąpić jeden z najlepszych na świecie. A to był krok w nieznane. W tym modelu wszystko się uspokoiło i stary dobry Fin powraca. Co znajdziemy w nowym modelu?
- kompaktowe wymiary ze stalową lunetą i niską wagą
- wyświetlacz AMOLED
- bogate wyposażenie w czujniki z dwuzakresowym GPS i czujnikiem EKG
- mapy topograficzne i świetne funkcje sportowe
- solidna żywotność baterii
- podstawowe inteligentne funkcje
- świetny monitoring fitness
Szara myszka? Może na pierwszy rzut oka
Design na pierwszy rzut oka nie zachwyca. Zwłaszcza w czarnym wariancie. Ale po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że luneta zegarka staje się bardziej elegancka dzięki łuskom, a materiał lunety (stal) jest rozciągnięty na przód i spód koperty. Po bokach znajduje się wycięcie, które pokazuje plastik i 5 przycisków dookoła (2 po lewej stronie, 3 po prawej).
Dzięki wszechstronnym wymiarom zegarek nadaje się do prawie każdego nadgarstka: 44 x 12 mm, jest naprawdę wszechstronny i wygodny w noszeniu przez cały dzień. Wraz z jego wagą 53 g, jest idealnym partnerem do niezakłóconego snu.
Jak wspomniałem wcześniej, czarny kolor może być nieco nudny, ale beżowy kolor ze złotą lunetą całkowicie przełamuje tę nudę i szczerze mówiąc, też mi się podoba.
Zegarek posiada uniwersalny silikonowy pasek o szerokości 22 mm z systemem Quick Release, który jest przyzwoicie wentylowany z dwoma otworami, w które wpina się zapięcie. Posiada on również niewielki element konstrukcyjny przy zapięciu w postaci marszczenia, które widzimy na paskach do zegarków nurkowych.
Pasuje świetnie na moim nadgarstku i czułem się świetnie podczas testów, ponieważ prawie o tym nie wiedziałem.
Wyświetlacz AMOLED – Piękny, ale...
W zegarku znajdziemy 1,28-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 416 x 416 pikseli i rozdzielczości 325 ppi. Nie widzę żadnego problemu w wyświetlaczu. Jest czytelny w bezpośrednim świetle słonecznym, ma piękne kolory... Po prostu wyświetlacz na miarę XXI wieku. Pokrywa go Gorilla Glass, więc być może zdecyduję się na jakąś ochronę wyświetlacza, gdyż luneta nie wystaje ponad wyświetlacz na tyle, by go chronić.
Największy problem mam z interfejsem użytkownika, który stał się szybszy, ale niestety nic poza tym się nie zmieniło i jest to ta sama stara śpiewka od ponad 5 lat. Jest pasek skrótów na górze, pasek powiadomień na dole, a następnie widżety po lewej / prawej stronie, które można dostosować.
Ale widżet zajmuje cały ekran, do paska powiadomień można się dostać tylko dotykając go, a wielu elementów w klasycznym menu nie można przerzucać, więc trzeba ładnie wrócić za pomocą przycisków lub dotyku. Ten niewykorzystany potencjał jest odczuwalny w każdym zakątku systemu operacyjnego i trochę szkoda mieć AMOLED i środowisko takie jak najbardziej podstawowy model z wyświetlaczem transfleksyjnym.
Na początku przyszłego roku Polar powinien wprowadzić nowy system, wstępnie nazwany Firnware 3.0, który powinien poprawić menu, aktywność sportową i dodać trochę wyglądu. Wiadomości są bardzo zachęcające i mam nadzieję, że zrobią to dobrze.
Wyposażenie w czujniki jest takie samo jak w większym V
To zaskakujące, że Polar zdecydował się nie dzielić zegarka według czujników. W końcu to zawsze była największa różnica między M i V. Teraz jest kilka różnic, na które trzeba się zdecydować. Mianowicie, zegarek posiada akcelerometr, barometr, kompas, czujnik temperatury ciała, czujnik GPS, czujnik tętna / SpO2, a także EKG i czujnik światła otoczenia do regulacji jasności.
GPS jest dwuzakresowy, a Vantage M3 jest wyposażony w nowy czujnik tętna widoczny w ostatnich modelach Polar, takich jak Vantage V3 i Polar Grit X2 PRO. Niektóre rzeczy Polar zdołał poprawić, ale niektóre są nadal w połowie drogi do zwycięstwa. Czujnik tętna mierzy świetnie, a potem nagle wydaje się robić przerwę i zaczyna pokazywać stałą wartość od 160 do 170, nawet jeśli truchtasz z prędkością 135.
Fioletowy – Polar Vantage M3, niebieski – Garmin Fenix 8, 51 mm.
Szczerze mówiąc, nigdy nie myślałem, że to powiem, ale bardziej przypomina mi dokładność starych zegarków Suunto, co jest smutnym osiągnięciem marki, która była TOP w wykrywaniu tętna. Proszę, Polar, pracuj nad tym.
Fioletowy – Polar Vantage M3, niebieski – Garmin Fenix 8, 51 mm.
Nie mam problemu z GPS-em. Denerwują mnie jednak jego ustawienia, które obejmują tylko "wyższą dokładność" i "tryb oszczędzania energii", co nic nie mówi. Ale wyznaczanie trasy jest dla mnie OK.
Reszta czujników jest dla mnie w porządku, a jedyną inną rzeczą, która może Cię zainteresować, jest pomiar EKG. Działa on na zasadzie przyłożenia palca do lewego górnego przycisku, co powoduje zamknięcie obwodu. Wtedy zegarek będzie dokładniej mierzył zmienność tętna. Tak więc nie mierzy arytmii serca itp., ponieważ Polar nie ma tej funkcji certyfikowanej, jak na przykład Coros.
Bateria – Średnia niespodzianka
Żywotność baterii i Polar... Myślę, że jest to jeden z największych problemów ostatnich kilku modeli. Czas pracy na baterii jest naprawdę przeciętny i zegarek wytrzymuje tylko 7 dni w trybie smartwatcha. W trybie aktywności jest znacznie lepiej, gdzie zegarek daje nawet 30 godzin po sekundzie. Obawiam się jednak, że w normalnym użytkowaniu dochodzimy do 4 dni i na tym zabawa się kończy.
2.7.2024
Smartwatche – Żywotność baterii i czynniki, które na nią wpływają
Zaskoczeniem jest jednak ekologiczność marki, którą popieram. Polar zdecydował się umieścić w zegarku baterię, którą można wymienić, więc nie musisz się martwić, że będziesz musiał wyrzucić zegarek po kilku latach z powodu niskiej pojemności baterii. Na razie Polar nie potwierdził, ile będzie kosztować wymiana baterii, ale miejmy nadzieję, że wkrótce się tego dowiemy. Potwierdzono jednak, że zegarek będzie musiał zostać wysłany do ich warsztatu naprawczego.
Jeśli jest coś, co Polar może zrobić, to jest to sport!
Funkcje sportowe w Polarze są jednymi z najlepszych, jakie można znaleźć w smartwatchu. Zacznę od klasyki, czyli oceny regeneracji, VO2 Max, obciążenia treningowego i innych istotnych wartości.
19.3.2024
Recenzja Polar Vantage V3 – Czy ta fińska marka wraca do gry?
Następnie dodaje unikalną funkcję FitSpark, która zastępuje trenera we wszystkich obszarach. Mianowicie, funkcja ta oferuje trening siłowy, trening biegowy i mobilność z rozciąganiem na każdy dzień. Odbieram tę funkcję bardzo pozytywnie, a dla leniwych ludzi, takich jak ja, którym trudno jest ćwiczyć, jest to ratunek.
Kolejną świetną funkcją jest HillSplitter, który może segmentować wzgórza i biegi oraz określać je ilościowo w zegarku i aplikacji. Następnie pokazuje również tempo, tętno, czas i inne dane dla każdego wzniesienia w aplikacji. Lubię korzystać z tej funkcji podczas powtarzających się biegów górskich podczas treningu, aby uzyskać informacje zwrotne na temat tego, jak bardzo "słabnę" na wzniesieniu.
Do wyboru jest wiele aktywności sportowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Od tańca po wyścigi na wózkach inwalidzkich, bieganie lub triathlon.
Tło mapy i nawigacja
Podobnie jak w większym modelu, znajdziesz pomoce mapowe i nawigację. Mapy są darmowe dla całego świata, co jest niewątpliwą zaletą i nie trzeba użerać się z voucherami i innym "badziewiem". Nawigacja działa solidnie, choć jeśli chcesz użyć telefonu do wgrania trasy, to trochę się zawiedziesz. Musisz pracować z Komoot, który jest płatny i masz tylko jeden region do pobrania za darmo.
Ale jeśli chcesz korzystać z klasycznych map.cz, nie rozpaczaj, opcja jest dostępna. Wystarczy utworzyć trasy na komputerze i przesłać je do Polar Flow za pośrednictwem komputera. Teoretycznie nie trzeba podłączać zegarka do komputera, wystarczy przywrócić aplikację na telefonie i wysłać trasę do zegarka przez "stopkę". Trochę bardziej skomplikowane, ale da się zrobić:-).
Polar obiecuje klientom aktualizację bazy map w pierwszych miesiącach 2025 r., w której powinni dodać punkty POI do bazy map, do których można nawigować offline wyłącznie za pomocą zegarka, bez wcześniejszego przesyłania pliku GPX.
18.4.2024
Recenzja Polar Grit X2 PRO – Outdoorowy brutal z elementami elegancji
Mistrz śledzenia snu
Polar jest mistrzem w mierzeniu snu i wykorzystywaniu zebranych wartości do dalszej oceny. Ich Nightly Recharge (ulepszony pomiar snu) i funkcja Sleep Boost to coś, w czym do tej pory nie znaleźli pogromców, a jeśli chcesz zegarka skoncentrowanego na śnie, oto on.
Oprócz snu, oczywiście, mierzy kroki, kalorie, zmienność tętna, tętno w ciągu dnia, a także takie rzeczy jak nasycenie krwi tlenem (SpO2). Możesz to znaleźć w centrum testowym, gdzie znajdziesz również wiele innych testów swojego ciała.
Polar wykonuje również naprawdę dobrą robotę w zakresie oceny kalorii, wyraźnie budżetując kalorie potrzebne do funkcjonowania metabolizmu, a następnie kalorie spalane podczas aktywności i treningu. Podsumowując, jeśli potrzebujesz sporttestera lub chcesz utrzymać się w ryzach w ciągu dnia, to jest to zegarek dla Ciebie.
Polar nie wyróżnia się inteligentnymi funkcjami
Inteligentne funkcje i Polar nigdy nie były kumplami. Po prostu znajdziesz solidną podstawę w postaci możliwości przełączania utworu na telefonie i sterowania głośnością, powiadomieniami, alarmami, kompasem i pogodą, ale na tym kończą się inteligentne funkcje. Najbliżej sprytu byli wraz z wprowadzeniem paska, którym można płacić, ale niestety to również nie dotarło do nas, więc trzymamy się klasyki Polar.
Nie zrozumcie mnie źle, nie winię ich. Są świetni w innych branżach i po prostu nie mają sprytu, by wejść na wyższy poziom.
Raczej M niż V
Szczerze mówiąc, można wyczytać między wierszami, że zegarek nie różni się zbytnio od swojego większego brata o nazwie Vantage V3 i że nie jestem całkowicie zachwycony nowym modelem. Z jednej strony jest w tym trochę prawdy, bo w ostatnim czasie nie obserwujemy zbyt wielu zmian w Polarze, a z drugiej strony jestem zdezorientowany faktem, że nowa eMka jest tak naprawdę identyczna z modelem V, tylko w innej kopercie.
A gdybym rozważał Polary i wybierał model, to wziąłbym ten model Vatange M3, który wydaje mi się idealnym wyborem zamiast większych V-ek, a zwłaszcza idealnym wyborem jako czysty sporttester – pod kątem osiągów. Nawigacja, dane mapowe, funkcje sportowe, funkcje fitness, dłuższa żywotność baterii podczas aktywności. Wszystko to sprawia, że jest to świetna broń dla sportowców i jest o wiele tańsza niż Vantage V3 lub Grit X2 PRO i ma te same funkcje.
Gdybym miał polecić alternatywę, spojrzałbym na zegarek Suunto Race S, który ma bardzo podobne funkcje i ma nieco dłuższą żywotność baterii w GPS.
Co sądzicie o nowym modelu?
Źródło zdjęć – freepik.com, oficjalne zdjęcia producenta