Od pandy, przez batmana, po pepsi. Przewodnik po ciekawych nazwach zegarków i popularnych pseudonimach

Tagi: Technologie i pojęcia | Klasyczne

30.7.2024 | 9 MIN

Czy to kolor, czy to styl? A może design? W świecie zegarków istnieje kilka nazw, które podkreślają pewien aspekt zegarka. Porozmawiajmy o nich dzisiaj. Skąd się wzięły pandy, dlaczego pepsi, a nie RC i co to padellon?

Istnieją pseudonimy, oznaczenia i porównania, które są kojarzone tylko z konkretnym modelem lub jedną marką. Jak Paul Newman od Rolexa. Tuńczyk od Seiko. Speedy od Omegi. Lucy od Breitlinga. Jest ich niezliczona ilość.

Ale jest kilka, które stały się na tyle charakterystyczne, że stały się powszechnie używane przez społeczność. A oto wybór najbardziej znanych. Chociaż trzeba przyznać, że dobra połowa pochodzi od Rolexa. Ciekawe dlaczego...

Projekt i konstrukcja

Panda

Być może należysz do dużej grupy ludzi, którzy mogą godzinami oglądać filmy przedstawiające gigantyczną pandę. Jak się turla, jak się bawi, jak je bambus. Jaka ona jest słodka. A może należysz do grupy ludzi, którzy nie mogą oprzeć się pandom nawet w zegarkach, gdzie reprezentują symbol dwukolorowych tarcz.

Najczęściej używamy oznaczenia panda na zegarkach ze stoperami, gdzie subtarcze są renderowane w kolorze kontrastującym z tarczą. Ze względu na kolorystykę i rozmieszczenie subtarcz rozróżnia się kilka ich rodzajów:

  • Tarcza Panda: zazwyczaj jasna tarcza z czarnymi subtarczami. Najczęściej na pozycji 3, 9 lub 6.
  • Odwrócona tarcza Panda.
  • Semi-Panda Dial: subtarcze są w kolorze kontrastującym z tarczą, ale niekoniecznie w kombinacji czarno-białej lub biało-czarnej.
  • Pionowa tarcza Panda: kontrastujące subtarcze w pozycji pionowej, np. 6, 9 i 12.

Tarcze Panda były szczególnie popularne w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Wystarczy spojrzeć na sportowe chronometry Rolex, Breitling czy Hamilton.

Jednak ich atrakcyjność, styl, a także świetna czytelność sprawiły, że stały się nieśmiertelnymi projektami i są nadal popularne. Subtarcze niekoniecznie służą do funkcji stopera, w przypadku pand najważniejsza jest kolorystyka.

Breitling Navitimer 8 B01 s reverzním panda číselníkem.

Breitling Navitimer 8 B01 z odwróconą tarczą pandy.

Bi-compax i Tri-compax

Bi-compax lub tri-compax. Powszechnie wiemy, co to oznacza – dwie lub trzy tarcze chronografu. Tak więc, oznaczenie bi/tri-compax jest powszechnie używane, chociaż zostało przyjęte i pierwotnie było nieco inne...

Bi faktycznie odnosi się do liczby dwa, a przedrostek tri do trzech. Natomiast słowo compax pierwotnie oznaczało liczbę komplikacji. Tak więc bi-compax nie oznaczał pierwotnie dwóch subtarcz stoperów, ale dwie komplikacje, które mogły, ale nie musiały wystąpić na dwóch subtarczach.

Universal Genève Uni-Compax ref. 124103. Foto: Bernardini Milano.

Universal Genève Uni-Compax ref. 124103. Zdjęcie: Bernardini Milano.

Jeśli chodzi o pomysłodawcę, musimy udać się do Szwajcarii w latach 30. XX wieku, kiedy to marka Universal Genève SA wprowadziła na rynek swoją kolekcję Compax. Zegarek posiadał komplikację stopera, z dodanymi minutami i godzinami na dwóch subtarczach, a później pojawił się Uni-Compax, z subtarczami pokazującymi dodane minuty i sekundy aktualnego czasu. Jednakże, pomimo nazwy, były to dwie subtarcze.

Tri-Compax pojawił się w latach 40. XX wieku, kiedy to Universal Genève nazwał swój model z kolekcji Compax od trzech komplikacji – stopera, kalendarza i fazy księżyca. Ale tarcze pomocnicze były cztery.

Universal Genève Tri-Compax Ref. 22539. Foto: Wind Vintage.

Universal Genève Tri-Compax Ref. 22539. Zdjęcie: Wind Vintage.

Być może dlatego dziś terminologia bicompax i tricompax nie jest kojarzona ze szwajcarską marką, lecz z liczbą subtarcz w chronografach. Bi-compax dla dwóch subtarcz, tri-compax dla trzech subtarcz. Proste. Mimo wszystko to ciekawa historia, prawda?

Big Crown

To oznaczenie jest najbardziej kojarzone z jedną marką: Oris. Oris Big Crown pojawił się w 1938 roku, a nazewnictwa nie trzeba wyjaśniać. Big Crown jest rzeczywiście znaczące dla tych modeli. Do dnia dzisiejszego.

Oris Big Crown Pointer Date.

Oris Big Crown Pointer Date.

Oczywiście nazewnictwo przeniosło się do bardziej ogólnego slangu i kiedy ktoś mówi spójrz na te duże korony, prawdopodobnie wiesz, do czego zmierza. Nawet jeśli jest to Zenith Pilot.

Duże koronki kojarzą się przede wszystkim z pilotami, modelami dla pilotów, którzy musieli obsługiwać zegarek w rękawiczkach, więc koronka musiała być większa. Dziś jest to przede wszystkim zegarek designerski, nawiązanie retro do wspaniałych modeli pilotów różnych marek i rzadko kiedy Big Crown jest zbyt duży.

Oris Big Crown 1917 Limited Edition.

Oris Big Crown 1917 Limited Edition.

Bullhead

Szczerze mówiąc, nie wiem kto to zapoczątkował. Może Omega ze swoimi Seamasterami w późnych latach 60. Nie jestem do końca pewien, czy Omegi były pierwsze, ale z pewnością były jednymi z najbardziej znanych. I z pewnością Bullheady były typowe dla późnych lat 60. i 70.

Omega Seamaster Bullhead.

Omega Seamaster Bullhead.

Jest to oznaczenie zegarka z chronografem, który ma przyciski stopera (i zwykle koronkę) na górze koperty. Przypominają w ten sposób rogi byka – bullheads. Jest to bardzo sportowy, charakterystyczny i rozpoznawalny styl zegarka, w którym często koperta nie jest typowo okrągła, ale nachyla się lub jest zaokrąglona. Nie trzeba się do niego od razu przekonywać, w każdym razie jest to sposób na ciekawy i atrakcyjnie odmienny zegarek z odpowiednim klimatem retro.

6 NEJ: Najciekawsze zegarki retro
14.11.2023
6 NEJ: Najciekawsze zegarki retro

Oprócz wspomnianej Omegi, marki, które rozsławiły Bullheady to Citizen, Bulova, Breitling, Tissot i Seiko.

Dziś, oprócz poszukiwania oryginalnych egzemplarzy w stylu vintage, można znaleźć przystępne cenowo odmiany Bullheads na przykład w Stührling i ich Torero lub Citizen, który stał się sławny dzięki współpracy z Bradem Pittem, który nosił je w filmie Pewnego razu w Hollywood.

Z przezwiska styl

Pepsi

Żaden inny schemat kolorystyczny, żadna inna nazwa i być może żaden inny pseudonim zegarka nie jest tak rozpowszechniony, popularny i przyjęty jak Pepsi. To właśnie tutaj doszło do tych rzadkich narodzin ikony, dzięki doskonałemu połączeniu przyciągającego wzrok stylu, odpowiedniego wyczucia czasu i potężnej nazwy. Albo dwóch.

Wzór Pepsi to czerwono-niebieska kombinacja kolorów, typowa dla lunety zegarka. Dwie wielkie nazwy są odpowiedzialne za niezaprzeczalne rozprzestrzenianie się: Rolex (to wystarczająco często) i Pepsi (kto nie zna czarnego napoju z czerwono-niebieskim logo).

Rolex GMT-Master Pepsi, foto: teddybaldassarre.com

Rolex GMT-Master Pepsi, zdjęcie: teddybaldassarre.com

Rolex wprowadził na rynek GMT-Master w ´55 roku z lunetą składającą się z ½ czerwonej (zegar dzienny) i ½ niebieskiej (zegar nocny). Gdyby nadano mu przydomek inny niż pepsi, i tak stałby się ikoną. Ale kolejna globalnie znana marka to wciąż gwarancja, że każdy załapie "o co do cholery chodzi". Chociaż – projektanci Rolexa przy tworzeniu GMT prawdopodobnie nie pili tego dyspeptycznego napoju. Pierwotnie model został wykonany na zamówienie dla pilotów Pan American Airways, wykorzystując niebieskie logo z czerwonymi akcentami. PAM jest teraz bankrutem, legenda zegarków Pepsi jest na dobrej drodze.

Dodatkowo, Rolex GMT-Master był pierwszym zegarkiem GMT, co dodatkowo wzmocniło jego pozycję. Dziś jednak schemat pepsi można znaleźć nie tylko na zegarkach GMT, ale często także na ciężarków. I być może prawdą jest, że na rynku jest więcej marek, które mają w ofercie motyw pepsi, niż tych, które jej unikają. Zapraszamy również do obejrzenia ciekawej galerii zdjęć w naszym magazynie:

Zegarki Pepsi – Galeria zdjęć kultowego niebiesko-czerwonego designu
29.5.2024
Zegarki Pepsi – Galeria zdjęć kultowego niebiesko-czerwonego designu

Cola

Czerwona i czarna. Być może największy konkurent pepsi. Ale z podobną historią. Po raz pierwszy pojawił się na Rolex GMT-Master II w latach 70. Połowa lunety była czerwona (godziny dzienne), druga czarna (godziny nocne).

Zbarvení Coca-Coly u Rolex GMT-Master II.

Kolorystyka Coca-Coli w modelu Rolex GMT-Master II.

Obecnie ten połowiczny układ nie jest już tak rygorystyczny, np. dla nurków jest to zazwyczaj 1/4 lub 1/3. Jest to jednak kolorystyka, która nadal jest bardzo atrakcyjna. Co więcej – jest wręcz nieśmiertelny. No i najważniejsze – nie chodzi już tylko o Rolexy.

Batman

Jeśli pepsi łączy czerwony i niebieski, cola czerwony i czarny, batman bierze niebieski i czarny. To najnowszy z najsłynniejszej triady Rolexa GMT-Master.

Rolex GMT-Master II. Foto: bobswatches.com.

Rolex GMT-Master II. Zdjęcie: bobswatches.com.

W porównaniu do swoich kołowych rywali, Batman nie ma tak silnej pozycji i co najważniejsze, jest na rynku znacznie krócej. Pierwszy Rolex Batman został wydany w 2013 roku jako Rolex GMT-Master II, ref. 116710BLNR. Przydomek ten został nadany ze względu na kombinację kolorów typową dla oryginalnego komiksu.

Jednak Batman zrodził również wiele fanowskich modeli różnych marek, które opierają się na żółto-czarnych wzorach lub czerwonych akcentach.

Dla przypomnienia, Rolex ma również Batgirl (w zasadzie późniejszy wariant Jubilee z nowym kalibrem), ale ona pozostała przy Rolexach.

Hulk

Rolex: "Mamy Hulka". Breitling: "Mamy Wolverine'a". Kibicuj komu chcesz, ale Hulk to po prostu nadęty zielony potwór. Pierwotnie od Rolexa, kiedy Submariner wyszły w solidniejszej kopercie i całkowicie zielonym designie. Tak narodził się Hulk.

Rolex Sub Hulk, foto: time4diamonds.com.

Rolex Sub Hulk, zdjęcie: time4diamonds.com.

Dziś, dzięki powszechnej świadomości awangardowych bohaterów i dobrym skojarzeniom, etykieta Hulk przyjęła się dla całkowicie zielonych zegarków, choć głównie nurkowych, sportowych i wytrzymałych.

Kermit

Czarna tarcza i butelkowo zielona luneta. Kermit. Pseudonim oryginalnego – jakżeby inaczej – modelu Rolex Submariner, który stał się marginalnie uogólniony. Pierwszy model został wydany w 2003 roku z okazji 50. Suba. W przeciwieństwie do Hulka, zegarek nie jest cały zielony, ale zieleń jest jego głównym elementem.

Akcenty zelené, to je Kermit v podání Rolexu.

Akcenty zieleni, oto Kermit w wersji Rolexa.

Obecnie możemy zobaczyć oznaczenie Kermit na innych zegarkach, ale jest to bardziej w społeczności, w której moniker Rolex jest dobrze znany. Interesujące jest to, że na przykład Oris stworzył model Kermit z zieloną tarczą i okienkiem daty z napisem – Kermit.

Oris Kermit.

Oris Kermit.

Jeśli nie pamiętasz, czym lub kim jest Kermit, obejrzyj którykolwiek z otwartych odcinków Sezamu. ;)

Smerf

Mówiąc o smerfnych zegarkach, nie mam na myśli modeli z Tatusiem Smerfem na tarczy. Są to zegarki w niebieskim stylu, najczęściej nurki z niebieską lunetą i tarczą. Ale kombinacją może być również niebieska luneta i czarna tarcza. Przydomek pochodzi, ponownie, od Rolex Submariners.

Modrá je dobrá, na hodinkách obzvlášť. Smurf od Rolexu.

Niebieski jest dobry, zwłaszcza na zegarku. Smerf marki Rolex.

Disco Volante

Latające spodki można rozpoznać po wyraźnie kaskadowej lub w inny sposób nietypowej lunecie i płaskiej tarczy. Pojawiły się one gdzieś w drugiej połowie lat 50., a pięknym przykładem jest Patek Philippe ref. 2552 lub modele Audemars Piguet lub Vacheron Constantin przypominające UFO jeszcze bardziej.

Vacheron Constantin Disco Volante z 60. let.

Vacheron Constantin Disco Volante z lat sześćdziesiątych.

Współczesne produkcje zazwyczaj wyglądają jak egzemplarze retro, ale rzadko kiedy są dopracowane do takiego klimatu tarczy vintage jak kiedyś. Z dużą dozą hiperboli możemy zobaczyć disco volantes w, powiedzmy, Tissot's Memphis lub Orient's Bambino lekko.

Audemars Piguet Disco Volante.

Audemars Piguet Disco Volante.

Padellone

"Padellone" to po włosku "patelnia" i nietrudno się domyślić, jak taki zegarek wygląda. Charakteryzuje się on ściętą lunetą, płaskim bokiem koperty i nieco większymi wymiarami – jak na obecne standardy.

Rolex Padellone.

Rolex Padellone.

Jednak i on kojarzony jest głównie z modelami historycznymi, a w szczególności Rolex ref. 8171 czy Patek Philippe ref. 3448. Tak, połowa ubiegłego wieku była niesamowitym okresem w zegarmistrzostwie. Obecnie to określenie nie jest już zbyt często używane, a szkoda. Padellon jest fantastyczny.

Rolex Padellone ref. 8171.

Rolex Padellone w złotej kopercie.

Sbowflake

Okej, okej, Snowflake jest trochę na pograniczu. Ale mamy go związanego z co najmniej dwiema markami i gdyby ktoś sięgnął po typowe oznaczenia jednej lub drugiej, inne płatki śniegu mogłyby spaść.

Tudor Submariner se snowflake ručkou.

Tudor Submariner z wskazówką w kształcie płatka śniegu.

Pierwszym z nich jest oczywiście Tudor. Tudor i jego rękojeść z typowym kwadratowym zakończeniem przypominającym płatek śniegu. Tudor zaprojektował go w latach 60., pierwotnie dla francuskiej marynarki wojennej. Longines czasami używa podobnego, ale poza tym jest typowy dla Tudora.

Drugim skojarzeniem jest Seiko lub Grand Seiko, najczęściej z mechanizmem Spring Drive nr ref. SBGA211G. Tarcza o strukturze przypominającej opadający pył śnieżny nie musiała długo szukać przydomka.

Vločkový číselník Grand Seika.

Tarcza Grand Seika z płatkami śniegu.

Czegoś brakuje? Piszcie w komentarzach, lista rzadko jest tak kompletna, by nie dało się jej uzupełnić.

Komplikacje zegarków mechanicznych
3.9.2024
Komplikacje zegarków mechanicznych