WSZYSTKO NA TEMAT: Paski i mocowania do smartwatchów
Tagi: Technologie i pojęcia | Smart | Paski, bransoletki
26.8.2024 | 6 MIN
Który materiał paska jest najlepszy? Jakie są zalety różnych materiałów? Które paski są kompatybilne z różnymi typami mocowań? Dziś przyjrzymy się wszystkim kwestiom związanym z paskami do smartwatchów i sposobami ich wymiany.
Jakie są rodzaje pasków do zegarków?
Paski są mocowane do zegarków na kilka sposobów – za pomocą śrub, klasycznych teleskopów, Quick Release lub QuickFit.
Mocowanie za pomocą śrubek to starszy system, który był stosowany w modelach sportowych, ale dziś widzimy go na przykład w zegarkach o dużej wytrzymałości. System ten polega na przykręceniu jednej części teleskopu do drugiej. W rzeczywistości system ten jest obecnie używany w minimalnym stopniu.
Ta metoda mocowania jest często kompatybilna z systemem QuickFit, w którym odkręca się teleskop, zdejmuje pasek i zakłada go z powrotem bez paska. Następnie można założyć pasek za pomocą systemu QuickFit.
Klasyczne teleskopy to system wywodzący się ze świata klasycznych zegarków. Jest to element, który ma strzemiona we wgłębieniach wciskających się w uszy, dzięki czemu teleskop utrzymuje pasek. Aby zdjąć pasek, potrzebne jest narzędzie do wyciągania teleskopów lub inne, które jest w stanie dostać się do przestrzeni między paskiem a uszkiem zegarka.
Quick Release to system, który działa na tej samej zasadzie co klasyczne teleskopy, ale z jedną zasadniczą różnicą – do zdjęcia teleskopu wystarczy paznokieć, gdyż bezpośrednio na teleskopie znajduje się ruchomy dzióbek, który zwalnia sprężynę.
Zmiana paska w tym przypadku zajmuje kilka sekund. System ten jest najpopularniejszym sposobem mocowania paska do smartwatcha ze względu na łatwość obsługi. System jest również w pełni wymienny z konwencjonalnymi teleskopami i odwrotnie.
QuickFit to system mocowania, w którym pasek zegarka pozostaje przymocowany do uszek, a użytkownik manipuluje tylko samym paskiem, który ma system "otwierania" z dziobkiem bezpośrednio na nim. System ten często działa z grubszymi teleskopami (podobnie jak system wkręcany), dzięki czemu nadaje się do zegarków, które polegają na trwałości i ruchu w trudniejszych warunkach.
W przypadku inteligentnych zegarków outdoorowych jest to najbardziej odpowiedni system.
Jakie materiały są najczęściej używane?
Najczęściej stosowanym materiałem jest zdecydowanie silikon. Jest to materiał o długiej żywotności, względnym komforcie i, co najważniejsze, jest wszechstronny zarówno do miasta, jak i do uprawiania sportu. Jego konserwacja jest prosta, ponieważ wystarczy go co jakiś czas spłukać i gotowe. Mycie jest ważnym parametrem, ponieważ w silikonie pozostają cząsteczki soli z potu, które następnie podrażniają skórę.
Silikon jest przyjemny, ponieważ sprawia, że zegarek dobrze leży na ręce i nie przeszkadza. Można więc trzymać pasek nieco luźniej w ciągu dnia, nieco luźniej podczas snu i zacisnąć go podczas uprawiania sportu. W żadnym z tych przypadków nie ma to większego znaczenia.
Zalety i wady silikonu:
łatwa konserwacja
stosunkowo wygodny
wszechstronny
niezbyt elegancki
może powodować urazy skóry bez zachowania ostrożności
Nylon to kolejny łatwy w utrzymaniu materiał paska. Nie ma nic prostszego niż wrzucenie go do pralki. W przypadku nylonu paski mają różną sztywność, ponieważ zależy to od twardości nici i metody szycia.
Sztywniejsze paski nylonowe są często używane w wojskowych inteligentnych zegarkach. Nylon jest bardziej wytrzymały niż silikon, nie obciąża użytkownika i jest dość lekki. Paski te mają klasyczne gwintowane zapięcie i otwory.
Najpopularniejsze są jednak nieco bardziej rozciągliwe, miękkie paski nylonowe, które przewleka się przez zamontowany teleskop i zapina na rzep. Zaletą jest to, że są kompatybilne z każdym systemem – przykręcanymi, konwencjonalnymi teleskopami i QuickFit. W przypadku Quick release można zignorować dziób i tak założyć nylon lub założyć klasyczny teleskop.
W przypadku tego typu pasków wygoda jest prawdopodobnie największą zaletą, ponieważ silikon może przeszkadzać od czasu do czasu, gdy dłoń puchnie (co zwykle dzieje się w ciągu dnia). Nylon dobrze się dopasowuje dzięki swojej elastyczności.
Zalety i wady nylonu:
łatwa konserwacja
bardzo wygodny
wszechstronny
kompatybilny ze wszystkimi rodzajami załączników
wyższa chłonność
miękki nylon może nie mieć takiej samej trwałości w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z nim
Skóra to materiał, który najczęściej spotykamy na klasycznych zegarkach. Jest to dość wytrzymały materiał, który jest zdecydowanie najbardziej eleganckim materiałem w każdym zegarku. A przynajmniej najbardziej formalnym.
Ale w przypadku smartwatcha skóra nie ma dla mnie większego sensu. Nosimy smartwatche 24/7 każdego dnia, co jest najgorszą rzeczą dla skóry. Przeszkadza jej pot, woda, ściera się i pęka przy częstym noszeniu... Nie wspominając już o tym, że prawie nie nadaje się do uprawiania sportu, ponieważ nie ma wentylacji, a siła zacisku nie może być dobrze regulowana ze względu na dużą sztywność materiału.
Ale do czego skóra jest idealna? Jako drugi pasek dla lepszego towarzystwa. W ciągu dnia możesz nosić silikonowy lub nylonowy, a gdy wieczorem wychodzisz ze znajomymi i chcesz "jakoś wyglądać", zakładasz skórzany pasek.
Plusy i minusy skóry:
najbardziej elegancki materiał
zużywa się przy częstym noszeniu
nieodpowiedni do uprawiania sportów i wody
Metalowe paski są prawdopodobnie najmniej popularnym wyborem dla smartwatchów, ale jest to również całkiem elegancka opcja, ale (podobnie jak skóra) ma sporo wad. Najczęściej są one wykonane z tytanu lub stali.
Największą zaletą metalowych pasków jest wspomniana wcześniej elegancja i wysoka trwałość. Jeśli kupisz metalowy pasek, prawdopodobnie będziesz go miał przez naprawdę długi czas.
Największą wadą, jaką dostrzegam, jest waga i brak możliwości odpowiedniego zaciśnięcia. W przypadku smartwatcha potrzebne jest odpowiednie zapięcie, aby czujnik tętna mierzył dokładnie.
Zaciskanie metalowego paska (aby zegarek się nie poruszał) może być bardzo niewygodne. Zwłaszcza jeśli ręka puchnie w ciągu dnia. Dlatego metal to dobry wybór na przykład do pracy lub lepszego towarzystwa, a przyjemy i wygodny silikon lub nylon sprawdzą się w domu. Tak jak kobiety mają z biustonoszami.
Zalety i wady metalowej nakładki:
elegancki materiał
trwałość i długowieczność
waga
może być niewygodny, gdy jest mocno dokręcony
widoczność zarysowań na metalu
Oryginalne i nieoryginalne paski – Czy są różnice?
Szczerze mówiąc, oryginalne paski są zawsze gwarancją stosunkowo wysokiej jakości materiałów, a z nieoryginalnymi nigdy nie wiadomo. Zawsze najpierw testujemy nieoryginalne paski w naszym sklepie internetowym, zanim wprowadzimy je do sprzedaży. Okazuje się, że jakościowo są one dość podobne do oryginalnych pasków.
Osobiście używam nylonowego paska z Chin już od jakiegoś czasu (kolega również) i nie mieliśmy z nim najmniejszych problemów.
Byłbym ostrożny z kupowaniem metalowych pasków, ponieważ mogą one nie być tytanowe lub stalowe, ale stopowe, które mogą powodować reakcje alergiczne. W przypadku pasków skórzanych często zdarza się, że są one pokryte tylko skórą, więc należy na to uważać. Jednak w przypadku niektórych pasków intencją jest uczynienie ich bardziej wodoodpornymi, przy jednoczesnym zachowaniu elegancji. Więc to zależy od Ciebie.
Nie widzę problemu z silikonem i nylonem. Niewiele jest osób, które nie zgodzą się ze mną, gdy powiem, że prawdopodobnie wszystkie są produkowane w dość podobnych fabrykach.