Recenzja Xiaomi Watch S3 – Kameleon wzięty na słowo
Tagi: Recenzje | Xiaomi | Smart
9.4.2024 | 6 MIN
Xiaomi Watch S3 to pierwszy model Xiaomi, który ma konfigurowalną kopertę. Ale poza tym imponuje też długim czasem pracy na baterii, możliwością dzwonienia i innymi bajerami.
Ta marka ostatnio bardzo mnie zaskakuje. Czy to swoimi tanimi modelami, czy na przykład Xiaomi Watch 2, który ponownie zbudowali na Google Wear OS. Ale wymienne lunety i samoregulujący się design? To całkiem przyzwoita innowacja, którą wprowadziło jeszcze niewiele firm. Jeśli w ogóle.
Co jeszcze jest ciekawego w tym modelu?
- możliwość zmiany designu za pomocą wymiennej lunety
- 1,43-calowy wyświetlacz AMOLED
- wysokiej jakości wyposażenie w czujniki
- 15-dniowy czas pracy na baterii
- rozmowy telefoniczne przez Bluetooth
- przechowywanie muzyki
- funkcje sportowe i fitness
Zmień wygląd jednym pstryknięciem palców
Na początku wygląd jest bardzo zwyczajny. Prosty, okrągły zegarek o średnicy 47 mm. Fajna jest aluminiowa koperta, która dodaje nieco powagi. Wyrózniające się uszka przyciągają wzrok lekkim ścięciem.
Ale jeśli spróbujesz przekręcić lunetę, prawdopodobnie pozostanie ona w twojej dłoni. A to dlatego, że jest ona wymienna. Jeśli więc ją zniszczysz lub zechcesz, by zegarek wyglądał inaczej, możesz dokupić kolejną. A to jeszcze nie wszystko! Byłem zaskoczony, że zegarek reaguje również na wymianę lunety, zmieniając swój wygląd. Tak więc w zależności od lunety, tarcza zawsze się zmienia.
W liczbach natomiast wymiary są dość stonowane i jestem w stanie wyobrazić sobie zegarek na kobiecie: 47 x 47 x 12 mm sugeruje, że zegarek zmieści się pod rąbkiem koszuli, a design na pewno nie będzie raził przy garniturze (niektórych). Waga koperty wynosi około 44 g, a do zegarka dołączony jest silikonowy pasek o szerokości 22 mm z systemem Quick Release.
467 zł Sprzedaż zakończona
Ogólnie rzecz biorąc, podoba mi się projekt, nie imponuje niczym poza wymienną lunetą, ale z drugiej strony też nie obraża.
Wyświetlacz AMOLED – Wysokiej jakości klasyk od Xiaomi
Wyświetlacz AMOLED Xiaomi zawsze był wysokiej jakości i piękny. Wyświetlacz ma rozmiar 1,43 cala i rozdzielczość 466 x 466 pikseli. Oznacza to, że nawet jeśli chcesz umieścić zdjęcie zamiast klasycznego wyglądu, nadal będzie wyglądać bardzo dobrze. Czułość wyświetlacza wynosi 326 PPI, a luminancja jest nieznana, ale nity są zdecydowanie wystarczające na każdą pogodę.
Luneta jest nieco uniesiona nad wyświetlaczem, więc można mówić o pewnej ochronie. Ale nadal rozważałbym folię ochronną z Gorilla Glass.
Wyposażenie w czujniki zapewnia wszystko, czego potrzebujesz
Jeśli spojrzymy na czujniki, niczego tu nie brakuje. Akcelerometr, barometr, żyroskop, kompas, termometr, czujnik tętna, pulsoksymetr i dwuzakresowy GPS. I chyba nie żartuję mówiąc, że Watch S3 jest jednym z najtańszych zegarków z dwuzakresowym GPS.
Ciekawa anegdota (i lekcja dla Was) – na czujniku tętna jest biała naklejka, którą trzeba zdjąć, bo inaczej czujnik nie będzie mierzył. I wtedy nie trzeba się głowić, dlaczego z jakiegoś powodu nie mierzy:-)
Ale jeśli chodzi o rzeczywiste odczyty, to bardzo ładnie pasuje. GPS pomylił się tylko o 20 metrów, a średnie tętno z pasa tylko o jedno uderzenie serca na sekundę. To całkiem niezłe wyniki.
Jak na miejski charakter zegarka, oceniam to jako ponadprzeciętną wydajność.
Ogólnie rzecz biorąc, za te pieniądze jest to wręcz kopalnia złota pod względem wyposażenia w czujniki. W przypadku barometru można było zauważyć, że zegarek mylił się o 13,5 metra w pionie, gdy mierzył o tyle więcej, ale to już problem wszystkich chińskich zegarków. Ale jeśli szukasz naprawdę dokładnego zegarka za kilka złotych, to może być to.
Bateria – Czego chcieć więcej?
Zegarek wyróżnia się żywotnością baterii. Muszę to przyznać – 15-dniowy czas pracy na baterii w trybie smartwatcha jest całkiem przyzwoity. Jestem może trochę rozczarowany, że nie ma określonej żywotności baterii, jak na przykład Huawei, która mówi dokładnie, ile możesz pisać SMS-y, ćwiczyć, słuchać muzyki i tak dalej. Ale nawet jeśli ostatecznie osiągniemy 7 dni z żywotnością baterii, to i tak jest to niesamowite.
Zegarek nie ma ustawionego trybu GPS, co jest takim klasykiem chińskich modeli. Śmiem jednak twierdzić, że będzie to ponad 24 godziny, więc spokojnie można na nim robić ultra lub dłuższe piesze wycieczki.
Połączenia telefoniczne, NFC, muzyka... Brakuje tylko fajerwerków
Inteligentne funkcje są całkiem przyzwoite. Jedyną rzeczą, która nie znalazła się w zegarku, jest niezależne od Bluetooth dzwonienie z telefonu. Ale naprawdę bardzo byśmy tego chcieli. Znajdziesz jednak połączenia telefoniczne z obsługą Bluetooth, płatności NFC (mBank), możliwość przesyłania muzyki do pamięci zegarka oraz oczywiście powiadomienia, alarmy, stoper, kalendarz i inne gadżety.
Funkcją, której nie widzę zbyt często w zegarkach, jest funkcja rejestratora. Chyba tylko niektóre chińskie marki ją mają, a potem tylko Apple Watch i Samsung. Dźwięk jest całkiem fajny i można na nim nagrać listę zakupów i/lub szybką notatkę.
Funkcje fitness wciąż takie same
Zegarek jest w stanie rejestrować tętno (inteligentne, minutowe lub 10-minutowe pomiary), sen, pulsoksymetr, kroki, kalorie i tak dalej.
Rozszerzeniem, które biorę pod uwagę, jest dodanie tak zwanej funkcji Vitality, którą w pewnym sensie przechwycili od Amazfit, która ma swój własny wynik PAI. Vitality działa na tej samej zasadzie – otrzymujesz punkty za aktywny tryb życia i te punkty powinny być powyżej 100. Jeśli masz powyżej 100, to według zegarka jesteś zdrową i aktywną osobą. Nie zapomnij więc o zegarku do uprawiania sportu i/lub noszenia go przez cały dzień, aby zachować jak najlepsze zdrowie.
Kolejnym ulepszeniem jest sen, który jest również w stanie zmierzyć fazę REM (musisz ją włączyć w ustawieniach), a po tygodniu zegarek może nawet powiedzieć ci, jakim zwierzęciem snu według niego jesteś.
HyperOS – czy jest aż tak Hyper?
HyperOS to system opracowany bezpośrednio przez Xiaomi. Działają one albo na nim, albo, jak wspomniałem na początku recenzji, na Google Wear OS. Hyper OS ma tę zaletę, że można z nim sparować zarówno Androida, jak i iOS. Z Wear OS można sparować tylko Androida.
W przeciwnym razie elementy sterujące są klasyczne. Lewa i prawa strona to widżety, a góra i dół to paski powiadomień i szybkie skróty. Tym razem Xiaomi zdecydowało się na dwa przyciski zamiast korony, górny przycisk przenosi do i z menu, a dolny jest programowalny. Na początku jednak znajdziemy tam aktywności sportowe. Menu w formie siatki jest do bani, ale można je zmienić na klasyczną listę, więc za to punktów mu nie odejmę.
System jest solidnie szybki, a sterowanie działa jak należy, co w smartwatchu jest w porządku i pożądane.
Trener na nadgarstek
Ponownie, funkcje sportowe nie są złe. Znajdziesz tu piłkarzyki, puszczanie latawców, a nawet gry sensomotoryczne, a także zwykłe zajęcia sportowe, takie jak pływanie, bieganie, jazda na rowerze, a nawet piesze wędrówki.
Podobają mi się wstępnie nagrane treningi biegowe na każdą okazję. Spalanie tłuszczu, interwały, bieganie hiit i wiele innych. Jeśli chodzi o bieganie, zegarek może następnie podać tygodniowe obciążenie pracą, VO2 Max, czas regeneracji, prognozy dla różnych dystansów (5 km, 10 km, półmaraton, maraton) oraz stosunek beztlenowy do tlenowego.
Następnie zegarek wyraźnie pokazuje zmierzone wartości
Dla mnie te wartości są wystarczające dla prawie każdego sportowca. Może trochę żałuję, że w przeciwieństwie do Amazfit, Xiaomi nie "instaluje" w swoim zegarku żadnego rodzaju nawigacji. Mając jeszcze nawigację po krzywej, jest to idealny zegarek chyba dla każdego.
Podsumowanie odczuć na temat Xiaomi Watch S3
Xiaomi zawsze było postrzegane jako tańsza marka w przestrzeni smartwatchów i kontynuuje ten trend. Szczerze mówiąc, nie mam nic przeciwko niemu, ponieważ Xiaomi radzi sobie dobrze i tworzy wysokiej jakości zegarki w przystępnych cenach.
Dla mnie ten zegarek jest naprawdę przyzwoity dla początkujących (kiedy zaczynasz uprawiać sport) lub w warunkach miejskich, gdzie możesz świetnie wykorzystać swój telefon lub odtwarzacz muzyki. Do użytku w górach brakuje mi trochę wytrzymałości. Ale oczywiście zegarek jest na to również gotowy, a jego specyfikacja spełnia wszystkie wymagania, aby być zegarkiem outdoorowym.
Wśród alternatyw wymieniłbym miejskie modele Huawei Watch GT 4, który ma nieco bardziej elegancki wygląd, a może Samsung Galaxy Watch 6 lub Apple Watch 9, które są mega inteligentnymi alternatywami.
Może Cię zainteresować:
11.12.2023
Recenzja Xiaomi Watch 2 Pro – chiński smartwatch z eSIM
29.5.2024
Recenzja Xiaomi Redmi Watch 3 – Czy chińscy inżynierowie trochę przesadzili?
28.3.2024
Recenzja Redmi Watch 4 – Hybryda pomiędzy wszystkim
18.12.2023
Recenzja Huawei Watch GT 4 – Nowy standard elegancji i funkcjonalności
28.11.2023
Recenzja Apple Watch 9 – Mój pierwszy raz z Apple Watch