Czujniki zewnętrzne i ich możliwości w smartwatchach

Tagi: Technologie i pojęcia | Smart

30.4.2024 | 5 MIN

Chociaż w dzisiejszych czasach smartwatche mogą zrobić wszystko i zawierają doskonałe wyposażenie w czujniki, nadal istnieją dokładniejsze czujniki zewnętrzne. I to właśnie im przyjrzymy się dziś szczegółowo.

Zanim przejdziemy od razu do tych czujników, podzielmy artykuł na rozdziały i możliwe pytania, które możesz mieć w głowie na temat czujników zewnętrznych.

Do czego służą czujniki zewnętrzne?

W dzisiejszych czasach smartwatche mają wiele wewnętrznych czujników i właściwie nie jest problemem znalezienie zegarka za kilka złotych z kompletnym pakietem czujników. W przypadku zegarków będzie to czujnik tętna, pulsoksymetr, barometr, akcelerometr, wysokościomierz, kompas i termometr. Niektóre zegarki mogą również mierzyć EKG lub ciśnienie krwi.

Po co więc zewnętrzne czujniki, skoro te same można znaleźć wewnątrz smartwatcha? Zegarek na nadgarstku może mierzyć wszystko to, co czujniki zewnętrzne, ale z ograniczoną dokładnością. Czujniki zewnętrzne są podzielone na przedziały i zawsze koncentrują się na jednej rzeczy, którą mogą mierzyć z większą dokładnością, jeśli nie 100% dokładnością.

Jakie są rodzaje czujników zewnętrznych?

Różnorodność czujników zewnętrznych jest naprawdę duża. Dla ogółu społeczeństwa najbardziej znanym jest zdecydowanie zewnętrzny czujnik tętna lub czujnik na klatkę piersiową. Drugą najczęściej używaną grupą czujników są te dla rowerzystów. Tutaj mamy niezliczone czujniki, takie jak watomierze, czujniki prędkości, czujniki kadencji, a nawet radary. Bardzo popularny jest również czujnik temperatury otoczenia firmy Garmin lub czujniki dla golfistów, również firmy Garmin.

WSZYSTKO NA TEMAT: Czujnik tętna i jak może Ci pomóc
31.10.2022
WSZYSTKO NA TEMAT: Czujnik tętna i jak może Ci pomóc

Kolejną nietypową grupą czujników zewnętrznych są czujniki zdrowia. W większości przypadków nie są one produkowane przez żadne marki smartwatchów, ale są z nimi kompatybilne. Wśród tych czujników najbardziej znane są te do pomiaru poziomu cukru we krwi, które przesyłają informacje do zegarka, który może stwierdzić, czy potrzebna jest interwencja użytkownika.

Na obrázku Garmin Tempe senzor. Převzato z reddit.com

Na zdjęciu czujnik Garmin Tempe. Zaczerpnięte z reddit.com

Marka Garmin produkuje również inteligentne ciśnieniomierze i wagi, które można sparować z telefonem, który następnie przesyła dane do smartwatcha.

Przyjrzyjmy się teraz liście najbardziej znanych czujników:

  • Czujniki tętna na klatkę piersiową – przede wszystkim mierzą tętno. Czujniki Garmin mierzą również dynamikę biegu.
  • Watomierze – zwane watomierzami, czujniki mocy mierzą naszą moc wyjściową. Istnieją zarówno watomierze rowerowe (na korbie lub w pedale), jak i watomierze biegowe (Stryd).
  • Czujniki temperatury – mierzą temperaturę otoczenia.
  • Czujniki kadencji – czujniki kadencji stopy mierzą liczbę kroków na minutę podczas biegu.
  • Czujniki prędkości – czujnik prędkości na rowerze.
  • Czujniki radarowe – czujniki na rowerze, które ostrzegają o poruszającym się samochodzie.
  • Czujniki dynamiki biegu POD – czujniki mierzące kadencję, oscylację pionową, przełożenie pionowe itp. Zaciski najczęściej za szwem spodni.
  • Czujniki golfowe – umieszczane na kijach, gdzie wykrywają siłę zamachu i częstotliwość używania kija.

W jaki sposób czujniki są podłączane do zegarka?

Czujniki łączą się z zegarkiem za pomocą dwóch technologii. Pierwszą z nich jest ANT+, a drugą Bluetooth.

Historycznie pierwszym nośnikiem połączenia jest ANT+, stworzony przez markę Dynastream. Technologia ta powstała w 2003 roku jako bezprzewodowy protokół ANT, a rok później nośnik ANT+ został ustandaryzowany. Nośnik ten został zoptymalizowany pod kątem wszystkich czujników sportowych i zapewnia doskonałą szybkość i bezpieczeństwo transmisji. Samsung i Nokia jako pierwsze wykazały zainteresowanie tą technologią.

Następnie w 2006 roku Dynastream został kupiony przez Garmin i stał się ich główną technologią transmisji. Ale oczywiście ANT+ jest również wspierany przez inne firmy, takie jak Polar czy Suunto. Zaletą ANT+ jest to, że jeśli wyślesz ten sygnał, nie musisz wykonywać skomplikowanego parowania, a jeśli odbiornik odbierze sygnał, może wyświetlić informacje. Wadą tej technologii jest brak możliwości pomiaru tętna pod wodą.

Drugim i obecnie bardziej znanym nośnikiem transmisji jest Bluetooth. Jest on bardzo popularny w czujnikach od kilku lat. Niewielką wadą jest możliwość podłączenia tylko 3 czujników. Jeśli masz również podłączony telefon, tylko dwa. Dotyczy to na przykład tylko firmy Garmin. Niektóre firmy (Coros, Polar) mogą mieć podłączone w sumie tylko dwa. Zaletą jest możliwość aktualizacji czujników (ANT+ nie przekaże nowych aktualizacji do urządzenia) i szybkość przesyłania danych.

Czy mój zegarek jest kompatybilny z czujnikami zewnętrznymi?

Kwestia kompatybilności czujników jest zawsze trudna. Ogólnie rzecz biorąc, należy zawsze sprawdzić parametry zegarka, aby sprawdzić, czy obsługuje on czujniki zewnętrzne, czy nie. W przypadku firm takich jak Garmin, Suunto, Polar, Coros, wsparcie jest prawie zawsze pewne, wystarczy sprawdzić, czy obsługują zarówno ANT+, jak i Bluetooth. W rzeczywistości większość firm obsługuje już tylko czujniki Bluetooth.

Z drugiej strony, w przypadku zegarków Garmin, zegarki sportowe mogą "przeżuwać" więcej danych z czujników niż zegarki miejskie. Różnicę dobrze widać na przykładzie zewnętrznego czujnika tętna na klatkę piersiową, gdzie zegarki sportowe Garmin mogą również pobierać odczyty dynamiki biegu z czujnika, podczas gdy te miejskie mogą pokazywać tylko tętno. W tym miejscu warto sprawdzić opinie w internecie (lub u nas:-)), aby dowiedzieć się jakie czujniki obsługuje zegarek i ile informacji może z nich pobrać.

W przypadku chińskich marek zegarków należy naprawdę starannie wybierać zegarki z obsługiwanymi czujnikami, a najlepszą opcją jest znalezienie recenzji i sprawdzenie, czy ktoś próbował podłączyć czujniki do zegarka i konkretnie, które z nich. W tej kategorii często zdarza się, że można podłączyć tylko czujnik tętna i nic więcej.

Czy mogę sparować czujniki innych marek z moim zegarkiem?

Jeśli na przykład podoba Ci się zegarek Garmin, ale wolisz czujnik tętna Suunto, nie rozpaczaj. Większość czujników jest w pełni kompatybilna z zegarkami dowolnej marki. Często jednak dodatkowe wskaźniki (takie jak wspomniane wcześniej wskaźniki dynamiki biegu) są kompatybilne tylko z tą samą marką. Na przykład Garmin z Garminem. Ale ja sam używam paska na klatkę piersiową marki Polar i zegarka Garmin.

Důkaz místo slibu. Hodinky Garmin Fenix 7X a hruďák Polar H10

Dowód zamiast obietnicy. Zegarek Garmin Fenix 7X i pas piersiowy Polar H10+

Dwa połączenia, na które należy najbardziej uważać, to ANT+ lub Bluetooth. Jeśli zegarek obsługuje oba, wygrywasz, jeśli tylko jeden z nich, musisz sprawdzić kompatybilność zarówno czujnika, jak i zegarka.