Do czasu II wojny światowej zegarki naręczne były już dominujące, ale zegarki kieszonkowe nadal odgrywały ważną rolę w armii. Po ataku na Pearl Harbor Ameryka mocno zaangażowała się w wojnę i desperacko potrzebowała niezawodnych zegarków dla swoich żołnierzy.
Model 23 firmy Hamilton przybrał formę kieszonkowego stopera i armia amerykańska wyposażyła w nie swoje oddziały. Stały się one przydatne zwłaszcza do nawigacji pilotów, a Hamilton wyprodukował ich ponad 27 000. Posiadały one obwodowy pierścień typu "rail" na tarczy, czytelne cyfry arabskie i wskazówki o typowym kształcie, który sprawiał, że były one łatwo odróżnialne od siebie i pozwalał na umieszczenie w nich dużej ilości luminescencji.
Czy ten opis przypomina Ci obecny model Hamilton Pioneer? Cóż, Hamilton zainspirował się Modelem 23 z początku lat 40-tych XX wieku dla tej kolekcji.
W dzisiejszej formie może nie jest to już stoper ani zegarek kieszonkowy, ale nadal rozpoznajemy styl vintage i wyraźne zapotrzebowanie na doskonałą czytelność. Ten zegarek naprawdę nawiązuje do przeszłości.
Znajduje to również odzwierciedlenie w wybranym mechanizmie. Jest to mechanizm mechaniczny z ręcznym naciągiem i rezerwą chodu wynoszącą około 50 godzin. Ręczne nakręcanie oznacza, że zawsze jesteś przyjemnie zobowiązany do ponownego nakręcenia zegarka.
Mechanizm z niecentryczną wskazówką można zobaczyć przez przezroczystą tarczę.
Tarcza o matowej i chropowatej powierzchni jest chroniona przez szafirowe szkiełko. Luminescencja jest następnie w kolorze ochry, dodając historycznego uroku. Hamilton wybrał nowoczesny rozmiar koperty 43 mm dla modelu z bransoletą, dzięki czemu jest to większy zegarek.
Luneta jest dwukierunkowa z podziałką minutową, która może służyć jako proste narzędzie do odliczania czasu. Wskazówki zachowały typowy dla historycznego modelu kształt katedry i strzykawki. Koronka w kształcie cebuli również ma wyraźne korzenie w modelu 23.
Model jest dostępny w stalowej kopercie, ale także w brązie, który z czasem nabierze wyjątkowej patyny.